Twenty Fourteen - en to pt translation catalogue (87 entries)

en: The home page features your choice of up to 6 posts prominently displayed in a grid or slider, controlled by a <a href="%1$s">tag</a>; you can change the tag and layout in <a href="%2$s">Appearance &rarr; Customize</a>. If no posts match the tag, <a href="%3$s">sticky posts</a> will be displayed instead.
pt: A página inicial destaca até 6 posts de sua escolha exibidos em uma grade ou apresentação de slides, controladas por uma <a href="%1$s">tag</a>; você pode alterar a tag e o layout em <a href="%2$s">Aparência &rarr; Personalizar</a>. Se nenhum post contiver a tag, os <a href="%3$s">posts fixos</a> serão exibidos.

en: More videos
pt: Mais vídeos

en: More audio
pt: Mais áudio

en: More quotes
pt: Mais citações

en: More links
pt: Mais links

en: More galleries
pt: Mais galerias

en: More asides
pt: Mais notas

[ctx: featured content default tag slug]
en: featured
pt: destaque

en: Use a <a href="%1$s">tag</a> to feature your posts. If no posts match the tag, <a href="%2$s">sticky posts</a> will be displayed instead.
pt: Use uma <a href="%1$s">tag</a> para destacar seus posts. Se nenhum post tiver essa tag os <a href="%2$s">posts fixos</a> serão mostrados.

en: Not Found
pt: Não encontrado

en: Display Site Title &amp; Tagline
pt: Mostrar título do site &amp; descrição

en: For an in-depth tutorial, and more tips and tricks, visit the <a href="%s">Twenty Fourteen documentation</a>.
pt: Para um tutorial mais detalhado e mais dicas e truques, visite a <a href="%s">Documentação do Twenty Fourteen</a>.

[ctx: monthly archives date format]
en: F Y
pt: F \d\e Y

en: Site Title Color
pt: Cor do título do site

en: Tag Name
pt: Nome da tag

en: Don&rsquo;t display tag on front end.
pt: Não exibir a tag no site.

en: In 2014, our default theme lets you create a responsive magazine website with a sleek, modern design. Feature your favorite homepage content in either a grid or a slider. Use the three widget areas to customize your website, and change your content's layout with a full-width page template and a contributor page to show off your authors. Creating a magazine website with WordPress has never been easier.
pt: Em 2014, nosso tema padrão permite que você crie um site de revista responsivo com um design elegante e moderno. Destaque seu conteúdo favorito na Página Inicial em um grid ou em um slider. Use as três áreas de widgets para personalizar seu site, mude o layout de seu conteúdo com o modelo de página sem barra lateral e com a página de contribuidores para exibir os autores de seu site. Nunca foi tão fácil criar um site de revista no WordPress.

en: Previous
pt: Anterior

en: Next
pt: Próximo

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
pt: Parece que nada foi encontrado por aqui. Tente uma busca talvez?

en: All posts by %s
pt: Todos os post de %s

en: Additional sidebar that appears on the right.
pt: Barra Lateral adicional que aparece à direita.

en: Footer Widget Area
pt: Área de Widgets do rodapé

en: Appears in the footer section of the site.
pt: Aparece no rodapé do site.

en: %d Article | %d Articles
pt[0]: %d Artigo
pt[1]: %d Artigos

en: Previous Image
pt: Imagem anterior

en: Next Image
pt: Próxima imagem

en: Twenty Fourteen requires at least WordPress version 3.6. You are running version %s. Please upgrade and try again.
pt: O Twenty Fourteen precisa pelo menos da versão 3.6 do WordPress. Você está usando a versão %s. Atualize e tente novamente.

en: Background may only be visible on wide screens.
pt: A Imagem de Fundo pode ficar visível só em telas grandes.

en: Featured Content
pt: Conteúdo Destacado

en: Enhance your site design by using <a href="%s">Featured Images</a> for posts you&rsquo;d like to stand out (also known as post thumbnails). This allows you to associate an image with your post without inserting it. Twenty Fourteen uses featured images for posts and pages&mdash;above the title&mdash;and in the Featured Content area on the home page.
pt: Melhore o design do seu site usando <a href="%s">Imagens Destacadas</a> em posts que você queira dar destaque (também conhecidas como miniaturas dos posts). Isso possibilita associar uma imagem ao post sem inseri-la no conteúdo. O Twenty Fourteen usa imagens destacadas para posts e páginas &mdash;acima do título&mdash; e na área de Conteúdo Destacado na página inicial.

en: Posts navigation
pt: Navegação dos posts

en: <span class="meta-nav">Published In</span>%title
pt: <span class="meta-nav">Publicado em</span>%title

en: <span class="meta-nav">Previous Post</span>%title
pt: <span class="meta-nav">Post anterior</span>%title

en: <span class="meta-nav">Next Post</span>%title
pt: <span class="meta-nav">Próximo post</span>%title

en: Twenty Fourteen Ephemera
pt: Efêmera do Twenty Fourteen

en: Audio
pt: Áudio

en: This gallery contains <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photo</a>. | This gallery contains <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photos</a>.
pt[0]: Essa galeria contém <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s imagem</a>.
pt[1]: Essa galeria contém <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s imagens</a>.

en: Title:
pt: Título:

en: Number of posts to show:
pt: Número de posts a exibir:

en: Post format to show:
pt: Formato de post a exibir:

en: Contributor Page
pt: Página do Colaborador

en: Category Archives: %s
pt: Arquivo da categoria: %s

en: Tag Archives: %s
pt: Arquivo da tag: %s

en: Daily Archives: %s
pt: Arquivo diários: %s

en: Monthly Archives: %s
pt: Arquivo mensal: %s

en: Yearly Archives: %s
pt: Arquivo anual: %s

en: Archives
pt: Arquivo

en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
pt[0]: Uma opinião sobre &ldquo;%2$s&rdquo;
pt[1]: %1$s opiniões sobre &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Comment navigation
pt: Navegação dos comentários

en: &larr; Older Comments
pt: &larr; Comentários mais antigos

en: Newer Comments &rarr;
pt: Comentários mais recentes &rarr;

en: Comments are closed.
pt: Os comentários estão encerrados.

en: Pages:
pt: Páginas:

en: Edit
pt: Editar

en: Leave a comment
pt: Deixe um comentário

en: 1 Comment
pt: 1 Comentário

en: % Comments
pt: % Comentários

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pt: Continue lendo <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Proudly powered by %s
pt: Orgulhosamente desenvolvido com %s

en: Top primary menu
pt: Menu principal do topo

en: Secondary menu in left sidebar
pt: Menu secundário da barra lateral esquerda

en: Primary Sidebar
pt: Barra lateral principal

en: Main sidebar that appears on the left.
pt: Lateral principal mostrada no lado esquerdo.

en: Content Sidebar
pt: Conteúdo da barra lateral

[ctx: Lato font: on or off]
en: on
pt: ativa

en: Page %s
pt: Página %s

en: Search
pt: Pesquisa

en: Primary Menu
pt: Menu principal

en: Skip to content
pt: Pular para o conteúdo

en: Post navigation
pt: Navegação do post

en: &larr; Previous
pt: &larr; Anterior

en: Next &rarr;
pt: Próximo &rarr;

en: Sticky
pt: Fixo

en: Nothing Found
pt: Nada encontrado

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
pt: Pronto para publicar seu primeiro post? <a href="%1$s">Comece aqui</a>.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
pt: Nada foi encontrado com os termos da sua pesquisa. Tente novamente com algumas palavras-chaves diferentes.

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
pt: Aparentemente não pudemos encontrar o que você está procurando. Talvez uma busca ajude.

en: Videos
pt: Vídeos

en: Images
pt: Imagens

en: More images
pt: Mais imagens

en: Galleries
pt: Galerias

en: Asides
pt: Notas

en: Quotes
pt: Citações

en: Search Results for: %s
pt: Resultados da pesquisa por: %s

en: the WordPress team
pt: a equipe do WordPress

en: Full Width Page
pt: Página com Largura Total
