Development - en to pt translation catalogue (1447 entries)

en: (WordPress could not establish a secure connection to WordPress.org. Please contact your server administrator.)
pt: (O WordPress não conseguiu estabelecer uma conexão segura com o WordPress.org. Contate o administrador do servidor.)

en: Shift-click to edit this widget.
pt: Pressione shift e clique para editar este widget.

[ctx: HTML tag]
en: Address
pt: Endereço

en: If you&#8217;re looking to paste rich content from Microsoft Word, try turning this option off. The editor will clean up text pasted from Word automatically.
pt: Se você está tentando colar conteúdo de texto rico do Microsoft Word, tente desativar essa opção. O editor irá limpar o texto colado do Word automaticamente.

en: While you can crop images to your liking after clicking <strong>Add new</strong>, your theme recommends a header size of <strong>%s &times; %s</strong> pixels.
pt: Embora você possa cortar as imagens como quiser após clicar em <strong>Adicionar nova</strong>, seu tema recomenda um cabeçalho de <strong>%s &times; %s</strong> pixels.

en: While you can crop images to your liking after clicking <strong>Add new</strong>, your theme recommends a header width of <strong>%s</strong> pixels.
pt: Embora você possa cortar as imagens como quiser após clicar em <strong>Adicionar nova</strong>, seu tema recomenda um cabeçalho com a largura de <strong>%s</strong> pixels.

en: While you can crop images to your liking after clicking <strong>Add new</strong>, your theme recommends a header height of <strong>%s</strong> pixels.
pt: Embora você possa cortar as imagens como quiser após clicar em <strong>Adicionar nova</strong>, seu tema recomenda um cabeçalho com altura de <strong>%s</strong> pixels.

en: Keyboard Shortcuts
pt: Atalhos do Teclado

en: <strong>ERROR</strong>: Cookies are blocked due to unexpected output. For help, please see <a href="%1$s">this documentation</a> or try the <a href="%2$s">support forums</a>.
pt: <strong>ERRO</strong>: Os cookies estão bloqueados devido a um resultado inesperado. Para obter ajuda, consulte <a href="%1$s">esta documentação</a> ou tente o <a href="%2$s">fórum de suporte</a>.

en: http://codex.wordpress.org/Cookies
pt: http://codex.wordpress.org/pt-br:Cookies

en: <strong>ERROR</strong>: Cookies are blocked or not supported by your browser. You must <a href="%s">enable cookies</a> to use WordPress.
pt: <strong>ERRO</strong>: O uso de cookies está desativado em seu navegador. Você precisa <a href="%s">habilitar cookies</a> para usar o WordPress.

en: Add/remove code tag
pt: Adicionar/remover tag

en: Link CSS Class
pt: Classe de CSS do link

en: Show Video List
pt: Mostrar Lista de vídeo

en: Display Settings
pt: Mostrar configurações

en: Edit Original
pt: Editar original

[ctx: table cell alignment attribute]
en: None
pt: Nenhum

en: Font Family
pt: Fonte

en: Font Sizes
pt: Tamanhos da Fonte

en: Split table cell
pt: Dividir célula

en: Suggested image dimensions:
pt: Sugestões de dimensões da imagem:

en: Custom Size
pt: Tamanho personalizado

en: Advanced Options
pt: Opções avançadas

en: Image Title Attribute
pt: Atributo <i>title</i> da imagem

en: Image CSS Class
pt: Classe CSS da imagem

en: Artist
pt: Artista

en: Album
pt: Álbum

en: Genre
pt: Gênero

en: Year
pt: Ano

[ctx: video or audio]
en: Length
pt: Duração

en: There has been an error cropping your image.
pt: Houve um erro ao recortar a sua imagem.

en: Edit Audio Playlist
pt: Editar lista de reprodução de áudio

en: &#8592; Cancel Audio Playlist
pt: &#8592; Cancelar lista de reprodução de áudio

en: Insert audio playlist
pt: Inserir lista de reprodução de áudio

en: Update audio playlist
pt: Atualizar lista de reprodução de áudio

en: Add to audio playlist
pt: Adicionar à lista de reprodução de áudio

en: Add to Audio Playlist
pt: Adicionar à lista de reprodução de áudio

[ctx: Move widget]
en: Move
pt: Mover

en: Set image
pt: Definir Imagem

[ctx: custom header]
en: Hide image
pt: Esconder Imagem

[ctx: header image]
en: Add new image
pt: Adicionar nova imagem

[ctx: Reorder widgets in Customizer]
en: Reorder
pt: Reordenar

[ctx: Cancel reordering widgets in Customizer]
en: Done
pt: Concluído

en: Save and preview changes before publishing them.
pt: Salve e veja as alterações antes de publicá-las.

en: Trash widget by moving it to the inactive widgets sidebar.
pt: Coloque widgets na lixeira os movendo para a área de widgets inativos.

en: Search Widgets
pt: Buscar Widgets

en: Search widgets&hellip;
pt: Buscar widgets&hellip;

[ctx: TinyMCE]
en: Headings
pt: Títulos

[ctx: auto preload]
en: Auto
pt: Automático

en: Move to another area&hellip;
pt: Mover para outra área&hellip;

en: Cropping&hellip;
pt: Recorte&hellip;

en: Tracks (subtitles, captions, descriptions, chapters, or metadata)
pt: Trilhas (legendas, descrições, capítulos ou metadados)

[ctx: TinyMCE]
en: Formats
pt: Formatos

[ctx: table cell scope attribute]
en: Scope
pt: Escopo

[ctx: table column]
en: Column
pt: Coluna

[ctx: TinyMCE]
en: Blocks
pt: Blocos

[ctx: editor button]
en: Code
pt: Código

en: Bulleted list
pt: Lista com marcadores

[ctx: list style]
en: Square
pt: Quadrado

[ctx: list style]
en: Default
pt: Padrão

[ctx: list style]
en: Circle
pt: Círculo

[ctx: list style]
en: Disc
pt: Disco

[ctx: list style]
en: Lower Greek
pt: Grego minúscula

[ctx: list style]
en: Lower Alpha
pt: Alfabética minúscula

[ctx: list style]
en: Upper Alpha
pt: Alfabética maiúscula

[ctx: list style]
en: Upper Roman
pt: Romano maiúscula

[ctx: list style]
en: Lower Roman
pt: Romano minúscula

[ctx: Name of link anchor (TinyMCE)]
en: Name
pt: Nome

[ctx: Link anchor (TinyMCE)]
en: Anchor
pt: Âncora

[ctx: Link anchors (TinyMCE)]
en: Anchors
pt: Âncoras

[ctx: editor button]
en: Right to left
pt: Direita para a esquerda

[ctx: editor button]
en: Left to right
pt: Esquerda para a direita

[ctx: find/replace]
en: Replace
pt: Substituir

[ctx: find/replace]
en: Next
pt: Seguinte

[ctx: find/replace]
en: Prev
pt: Anterior

[ctx: find/replace]
en: Whole words
pt: Palavras inteiras

[ctx: find/replace]
en: Replace with
pt: Substituir por

[ctx: find/replace]
en: Find
pt: Procurar

[ctx: find/replace]
en: Replace all
pt: Substituir tudo

[ctx: spellcheck]
en: Finish
pt: Finalizar

[ctx: spellcheck]
en: Ignore all
pt: Ignorar tudo

[ctx: spellcheck]
en: Ignore
pt: Ignorar

[ctx: table columns]
en: Cols
pt: Colunas

[ctx: table cell]
en: Cell
pt: Células

[ctx: table header]
en: Header
pt: Cabeçalho

[ctx: table body]
en: Body
pt: Corpo

[ctx: table footer]
en: Footer
pt: Rodapé

[ctx: TinyMCE]
en: Insert template
pt: Inserir modelo

[ctx: TinyMCE]
en: Templates
pt: Modelos

[ctx: editor button]
en: Show blocks
pt: Mostrar blocos

en: Words: %s
pt: Palavras: %s

[ctx: TinyMCE menu]
en: Insert
pt: Inserir

[ctx: TinyMCE menu]
en: File
pt: Arquivo

[ctx: TinyMCE menu]
en: Edit
pt: Editar

[ctx: TinyMCE menu]
en: Tools
pt: Ferramentas

[ctx: TinyMCE menu]
en: View
pt: Ver

[ctx: TinyMCE menu]
en: Table
pt: Tabela

[ctx: TinyMCE menu]
en: Format
pt: Formato

en: Add alternate sources for maximum HTML5 playback:
pt: Adicionar fontes alternativas para reprodução HTML5 otimizada:

en: Image Details
pt: Detalhes da imagem

en: An unexpected error occurred. Something may be wrong with WordPress.org or this server&#8217;s configuration. If you continue to have problems, please try the <a href="https://wordpress.org/support/">support forums</a>.
pt: Ocorreu um erro inesperado. Algo pode estar errado com o WordPress.org ou a configuração deste servidor. Se você continuar a ter problemas, tente o <a href="https://wordpress.org/support/">Fórum de Suporte</a>.

en: Back
pt: Voltar

en: Show Tracklist
pt: Mostrar lista de faixas

en: Trash
pt: Lixeira

en: Playlist Settings
pt: Configurações da lista de reprodução

[ctx: Search widget]
en: Search
pt: Pesquisar

en: %s, and %s
pt: %s e %s

en: %s and %s
pt: %s e %s

en: Show Artist Name in Tracklist
pt: Mostrar nome do artista na lista de faixas

en: Show Images
pt: Mostrar imagens

en: Metadata
pt: Metadados

en: Autoplay
pt: Reprodução automática

en: Poster Image
pt: Imagem do poster

en: There are no associated subtitles.
pt: Não há legendas associadas.

en: Create a new playlist
pt: Criar uma nova lista de reprodução

en: Create a new video playlist
pt: Criar uma nova lista de reprodução de vídeo

en: Replace Image
pt: Substituir imagens

en: Cancel Edit
pt: Cancelar edição

en: Choose Image
pt: Escolher imagem

en: Select and Crop
pt: Selecionar e recortar

en: Skip Cropping
pt: Pular recorte

en: Crop Image
pt: Recortar imagem

en: Crop your image
pt: Recorte sua imagem

en: Audio Details
pt: Detalhes de áudio

en: Replace Audio
pt: Substituir áudio

en: Add Audio Source
pt: Adicionar fonte de áudio

en: Video Details
pt: Detalhes do vídeo

en: Replace Video
pt: Substituir vídeo

en: Add Video Source
pt: Adicionar fonte do vídeo

en: Select Poster Image
pt: Selecionar a imagem do poster

en: Add Subtitles
pt: Adicionar legendas

en: Drag and drop to reorder tracks.
pt: Arraste e solte para reordenar as faixas

en: Create Audio Playlist
pt: Criar lista de reprodução de áudio

en: Drag and drop to reorder videos.
pt: Arrastar e soltar para reorganizar vídeos.

en: Create Video Playlist
pt: Criar lista de reprodução de vídeo

en: Edit Video Playlist
pt: Editar lista de reprodução de vídeo

en: &#8592; Cancel Video Playlist
pt: &#8592; Cancelar lista de reprodução de vídeo

en: Insert video playlist
pt: Inserir lista de reprodução de vídeo

en: Update video playlist
pt: Atualizar lista de reprodução de vídeo

en: Add to video playlist
pt: Adicionar à lista de reprodução de vídeo

en: Add to Video Playlist
pt: Adicionar à lista de reprodução de vídeo

en: Invalid menu ID.
pt: ID de menu inválido.

en: <h1>Can&#8217;t select database</h1>
    <p>We were able to connect to the database server (which means your username and password is okay) but not able to select the <code>%1$s</code> database.</p>
    <ul>
    <li>Are you sure it exists?</li>
    <li>Does the user <code>%2$s</code> have permission to use the <code>%1$s</code> database?</li>
    <li>On some systems the name of your database is prefixed with your username, so it would be like <code>username_%1$s</code>. Could that be the problem?</li>
    </ul>
    <p>If you don't know how to set up a database you should <strong>contact your host</strong>. If all else fails you may find help at the <a href="https://wordpress.org/support/">WordPress Support Forums</a>.</p>
pt: <h1>Não foi possível selecionar o banco de dados</h1>
    <p>Fomos capazes de conectar ao servidor do banco de dados (o que significa que seu nome de usuário e senha estão corretos), mas não fomos capazes de selecionar o banco de dados <code>%1$s</code>.</p>
    <ul>
    <li>Você tem certeza que ele existe?</li>
    <li>O usuário <code>%2$s</code> possui permissão para utilizar o banco de dados <code>%1$s</code>? </li>
    <li>Em alguns sistemas o nome do seu banco de dados é prefixado com seu nome de usuário, assim <code>username_%1$s</code>. Poderia ser este o problema?</li>
    </ul>
    <p>Se você não sabe como configurar um banco de dados, você deve <strong>entrar em contato com o seu servidor de hospedagem</strong>. Se tudo mais falhar, você pode encontrar ajuda no <a href="http://br.forums.wordpress.org/">Fórum de Suporte do WordPress</a>.</p>

en: The query argument of %s must have a placeholder.
pt: O argumento da consulta de %s deve ter um <i>placeholder</i>.

en: 
    <h1>Error establishing a database connection</h1>
    <p>This either means that the username and password information in your <code>wp-config.php</code> file is incorrect or we can't contact the database server at <code>%s</code>. This could mean your host's database server is down.</p>
    <ul>
    	<li>Are you sure you have the correct username and password?</li>
    	<li>Are you sure that you have typed the correct hostname?</li>
    	<li>Are you sure that the database server is running?</li>
    </ul>
    <p>If you're unsure what these terms mean you should probably contact your host. If you still need help you can always visit the <a href='https://wordpress.org/support/'>WordPress Support Forums</a>.</p>
pt: 
    <h1>Erro ao estabelecer conexão com o banco de dados</h1>
    <p>Isto tanto pode significar que as informações de nome de usuário e senha em seu arquivo <code>wp-config.php</code> estão incorretas ou que não pudemos contactar o servidor do banco de dados em <code>%s</code>. Isto pode significar que o servidor de hospedagem do seu banco de dados está fora do ar.</p>
    <ul>
    <li>Você tem certeza que possui o nome de usuário e senha corretos?</li>
    <li>Você tem certeza que digitou corretamente o nome do servidor de hospedagem?</li>
    <li>Você tem certeza que o servidor do banco de dados está funcionando?</li>
    </ul>
    <p>Se você não tem certeza do que esses termos significam, provavelmente você deveria contactar seu servidor de hospedagem. Se você ainda precisar de ajuda, você sempre poderá visitar o <a href='http://br.forums.wordpress.org/'>Fórum de Suporte do WordPress</a>.</p>

en: Hint: The password should be at least seven characters long. To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers, and symbols like ! " ? $ % ^ &amp; ).
pt: Dica: A senha deve ter pelo menos sete caracteres. Para torná-la mais forte, use letras maiúsculas e minúsculas, números e símbolos como ! " ? $ % ^ &amp; ).

en: Insert/edit video
pt: Inserir/editar vídeo

en: Could not find the specified string.
pt: Não foi possível encontrar a sequência de caracteres especificada.

en: Column group
pt: Grupo de colunas

en: Toolbar Toggle
pt: Alternar barra de ferramentas

en: Insert image
pt: Inserir Imagem

en: Style
pt: Estilo

en: Alternative source
pt: Fonte alternativa

en: Save failed.
pt: Falha ao salvar.

en: Media library (Alt + Shift + M)
pt: Biblioteca de mídia (Alt + Shift + M)

en: Keywords
pt: Palavras-chave

en: https://wordpress.org/
pt: https://br.wordpress.org/

en: https://wordpress.org/support/
pt: http://br.forums.wordpress.org

en: https://wordpress.org/support/forum/requests-and-feedback
pt: http://br.forums.wordpress.org/forum/pedidos-e-feedback

en: Randomize uploaded headers
pt: Tornar aleatórios cabeçalhos enviados

en: Randomize suggested headers
pt: Tornar aleatórios os cabeçalhos sugeridos

en: Randomizing uploaded headers
pt: Tornando aleatórios os cabeçalhos enviados

en: Randomizing suggested headers
pt: Tornando aleatórios os cabeçalhos sugeridos

en: No image set
pt: Nenhum conjunto de imagens

en: Current header
pt: Cabeçalho atual

[ctx: custom headers]
en: Previously uploaded
pt: Anteriormente carregado

[ctx: custom headers]
en: Suggested
pt: Sugestões

en: Add a Widget
pt: Adicionar um Widget

en: Move down
pt: Mover para baixo

en: Move up
pt: Mover para cima

en: Select an area to move this widget into:
pt: Selecione uma área para qual mover este widget:

en: An error has occurred. Please reload the page and try again.
pt: Ocorreu um erro. Recarregue a página e tente novamente.

en: Your browser does not support direct access to the clipboard. Please use the Ctrl+X/C/V keyboard shortcuts instead.
pt: Seu navegador não suporta acesso direto à área de transferência. Utilize os atalhos de teclado Ctrl+X/C/V.

en: Align right
pt: Alinhar à direita

en: Numbered list
pt: Lista numerada

en: Increase indent
pt: Aumentar a indentação

en: Clear formatting
pt: Limpar formatação

en: Align center
pt: Alinhar ao centro

en: Decrease indent
pt: Diminuir a indentação

en: Paste is now in plain text mode. Contents will now be pasted as plain text until you toggle this option off.
pt: Agora colar está em modo de texto simples. O conteúdo será colado como texto simples até que você desative esta opção.

en: Justify
pt: Justificar

en: Align left
pt: Alinhar à esquerda

en: Visual aids
pt: Recursos visuais

en: Restore last draft
pt: Restaurar último rascunho

en: Special character
pt: Caracteres especiais

en: Source code
pt: Código fonte

en: Encoding
pt: Codificação

en: Horizontal line
pt: Linha horizontal

en: Insert date/time
pt: Inserir data/hora

en: Paste your embed code below:
pt: Cole o código de incorporação abaixo:

en: Insert video
pt: Inserir vídeo

en: Embed
pt: Incorporar

en: Nonbreaking space
pt: Espaço incondicional

en: Page break
pt: Quebra de página

en: Paste as text
pt: Colar como texto

en: Replace
pt: Substituir

en: Find and replace
pt: Procurar e substituir

en: Match case
pt: Coincidir capitalização

en: Rows
pt: Linhas

en: Cell padding
pt: Enchimento da célula

en: Cell spacing
pt: Espaçamento de célula

en: Row type
pt: Tipo de linha

en: Insert table
pt: Inserir Tabela

en: Header cell
pt: Célula de cabeçalho

en: Cell type
pt: Tipo de célula

en: Row group
pt: Grupo de linhas

en: Delete column
pt: Excluir coluna

en: Background color
pt: Cor de fundo

en: Text color
pt: Cor do  texto

en: Show invisible characters
pt: Exibir caracteres invisíveis

en: Rich Text Area. Press ALT-F9 for menu. Press ALT-F10 for toolbar. Press ALT-0 for help
pt: Área de rich text. Pressione ALT-F9 para abrir o menu, ALT-F10 para a barra de ferramentas e ALT-0 para a ajuda.

en: Insert Read More tag
pt: Inserir a tag Leia mais

en: Distraction Free Writing
pt: Escrita livre de distração

[ctx: admin color scheme]
en: Sunrise
pt: Amanhecer

[ctx: admin color scheme]
en: Ectoplasm
pt: Ectoplasma

[ctx: admin color scheme]
en: Ocean
pt: Oceano

[ctx: admin color scheme]
en: Coffee
pt: Café

en: Attempted to set image quality outside of the range [1,100].
pt: Tentou configurar a qualidade da imagem fora do limite [1,100].

en: A term with the name and slug provided already exists with this parent.
pt: Um termo com o nome e slug fornecidos já existe com este pai.

en: A term with the name and slug provided already exists.
pt: Um termo com o nome e slug fornecidos já existe.

en: A list of your site&#8217;s Pages.
pt: Uma lista das páginas de seu site.

en: A search form for your site.
pt: Um formulário de busca para seu site

en: A monthly archive of your site&#8217;s Posts.
pt: Um arquivo mensal dos posts de seu site

en: Login, RSS, &amp; WordPress.org links.
pt: Links para login, RSS e WordPress.org.

en: A calendar of your site&#8217;s Posts.
pt: Um calendário de posts de seu site.

en: Arbitrary text or HTML.
pt: Texto normal ou HTML.

en: A list or dropdown of categories.
pt: Uma lista ou menu suspenso de categorias.

en: Your site&#8217;s most recent Posts.
pt: O posts mais recentes de seu site.

en: Your site&#8217;s most recent comments.
pt: Os comentários mais recentes de seu site.

en: Entries from any RSS or Atom feed.
pt: Entradas de qualquer feed RSS ou Atom.

en: A cloud of your most used tags.
pt: Uma nuvem com as tags mais usadas.

en: Add a custom menu to your sidebar.
pt: Adiciona um menu personalizado a sua barra lateral.

[ctx: Open Sans font: on or off]
en: on
pt: ativo

[ctx: admin color scheme]
en: Default
pt: Padrão

[ctx: admin color scheme]
en: Light
pt: Claro

[ctx: admin color scheme]
en: Midnight
pt: Meia-noite

en: Use commas instead of %s to separate excluded terms.
pt: Use vírgulas em vez de %s para separar termos excluídos.

[ctx: Open Sans font: add new subset (greek, cyrillic, vietnamese)]
en: no-subset
pt: nenhum subconjunto

en: Translation Updates
pt: Atualizações de Tradução

en: Sorry, that key has expired. Please try again.
pt: Esta chave expirou. Tente novamente.

en: The theme directory "%s" does not exist.
pt: O diretório do tema "%s" não existe.

en: In <code>%1$s</code>, use the <code>%2$s</code> method, not the <code>%3$s</code> function. See %4$s.
pt: Em <code>%1$s</code>, use o método <code>%2$s</code>, não a função <code>%3$s</code>. Veja %4$s.

en: ERROR: This is not a valid feed template.
pt: ERRO: Este não é um modelo de feed válido.

en: This content is password protected. To view it please enter your password below:
pt: Este conteúdo está protegido por senha. Para vê-lo, digite sua senha abaixo:

[ctx: Comma-separated list of search stopwords in your language]
en: about,an,are,as,at,be,by,com,for,from,how,in,is,it,of,on,or,that,the,this,to,was,what,when,where,who,will,with,www
pt: sobre,um,são,como,em,ser,por,com,para,de,em,é,ele,de,ou,que,o,este,era,foi,que,quando,onde,quem,será,www

en: Failed to write request to temporary file.
pt: Falha ao escrever requisição em arquivo temporário.

en: The SSL certificate for the host could not be verified.
pt: O certificado SSL do <i>host</i> não pode ser verificado.

en: Embed Media Player
pt: Incorporar Tocador de Mídia

en: Length:
pt: Tamanho:

en: Embed or Link
pt: Incorporar ou  link

en: Link to Media File
pt: Link para Arquivo de mídia

en: Link to Attachment Page
pt: Link para Página de Anexos

en: Download File
pt: Fazer download do arquivo

en: Download Video
pt: Fazer download do vídeo

en: Play/Pause
pt: Iniciar/Pausar

en: Mute Toggle
pt: Alternar mudo

en: Turn off Fullscreen
pt: Desativar tela cheia

en: Go Fullscreen
pt: Tela cheia

en: Unmute
pt: Desativar mudo

en: Captions/Subtitles
pt: Transcrições/Legendas

en: %s week | %s weeks
pt[0]: %s semana
pt[1]: %s semanas

en: %s month | %s months
pt[0]: %s mês
pt[1]: %s meses

en: %s year | %s years
pt[0]: %s ano
pt[1]: %s anos

en: #%d (no title)
pt: #%d (sem título)

en: JavaScript must be enabled to use this feature.
pt: O JavaScript deve estar ativado para usar este recurso.

en: F j, Y
pt: j \d\e F \d\e Y

en: g:i a
pt: H:i

en: F j, Y g:i a
pt: j \d\e F \d\e Y, H:i

en: Login Address (URL)
pt: Endereço de Login (URL)

en: The URL to the admin area
pt: O URL da área do admin

en: The web browser on your device cannot be used to upload files. You may be able to use the <a href="%s">native app for your device</a> instead.
pt: O navegador de seu equipamento não pode ser utilizado para enviar arquivos. Talvez você possa substituí-lo por <a href="%s">um aplicativo nativo</a>.

en: (more&hellip;)
pt: (mais&hellip;)

en: Possible reason: your host may have disabled the mail() function.
pt: Motivo provável: seu provedor desativou a função mail().

en: <strong>ERROR</strong>: Couldn&#8217;t register you&hellip; please contact the <a href="mailto:%s">webmaster</a> !
pt: <strong>ERRO</strong>: Não foi possível cadastrá-lo&hellip; contate o <a href="mailto:%s">webmaster</a>!

[ctx: post revision title extra]
en: %1$s [Autosave]
pt: %1$s [Salvar automático]

[ctx: post revision title extra]
en: %1$s [Current Revision]
pt: %1$s [Revisão Atual]

en: Your session has expired. You can log in again from this page or go to the login page.
pt: A sua sessão expirou. Você pode fazer o login novamente aqui ou ir para a página de login.

en: %1$s %2$s, %3$s @ %4$s : %5$s
pt: %1$s %2$s, %3$s às %4$s: %5$s

en: Session expired. Please log in again. You will not move away from this page.
pt: A sessão expirou. Faça login novamente. Você permanecerá nessa página.

en: Have you entered your email correctly? You have entered %s, if it&#8217;s incorrect, you will not receive your email.
pt: Você digitou seu email corretamente? Você digitou %s, se este email estiver incorreto você não receberá a mensagem.

en: The site you were looking for, <strong>%s</strong>, does not exist, but you can create it now!
pt: O site que você está procurando, <strong>%s</strong>, não existe, mas você pode criá-lo agora!

en: The site you were looking for, <strong>%s</strong>, does not exist.
pt: O site que você está procurando, <strong>%s</strong>, não existe.

en: The login page will open in a new window. After logging in you can close it and return to this page.
pt: A página de login será aberta em uma nova janela. Depois de fazer o login, você pode fechá-la e voltar a esta página.

[ctx: post revision title]
en: %1$s %2$s, %3$s ago (%4$s)
pt: %1$s %2$s, %3$s atrás (%4$s)

en: %s <span class="says">says:</span>
pt: %s <span class="says">disse:</span>

[ctx: 1: date, 2: time]
en: %1$s at %2$s
pt: %1$s às %2$s

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
pt: Pesquisar &hellip;

[ctx: label]
en: Search for:
pt: Pesquisar por:

[ctx: submit button]
en: Search
pt: Pesquisar

[ctx: revision date format]
en: j F, Y @ G:i:s
pt: j \d\e F \d\e Y, \à\s G:i

en: Session expired
pt: A sessão expirou

en: No tags found.
pt: Nenhuma tag encontrada.

en: Do not deregister the %1$s script in the administration area. To target the frontend theme, use the %2$s hook.
pt: Não desregistre o script %1$s na área de administração. Para visar o tema do frontend, use o hook %2$s.

en: WordPress Address (URL)
pt: Endereço do WordPress (URL)

en: Site Address (URL)
pt: Endereço do site (URL)

en: Invalid user ID.
pt: ID de usuário inválida.

en: Random Order
pt: Ordem aleatória

en: Caption this image&hellip;
pt: Escreva uma legenda&hellip;

en: %d selected
pt: selecionadas: %d

en: Insert from URL
pt: Inserir do URL

en: Set Featured Image
pt: Configurar imagem destacada

[ctx: Links widget]
en: Random
pt: Aleatório

en: No items found.
pt: Nenhum item encontrado.

en: Add to Gallery
pt: Adicionar à galeria

en: Reverse order
pt: Inverter a ordem

en: Set featured image
pt: Configurar imagem destacada

en: Deselect
pt: Desmarcar

en: Sorry, that file cannot be edited.
pt: Desculpe, este arquivo não pode ser editado.

en: You are about to permanently delete this item.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
pt: Você está prestes a excluir permanentemente este item.
      'Cancelar' para interromper, 'OK' para excluir.

en: Delete Permanently
pt: Excluir permanentemente

en: Upload Limit Exceeded
pt: Limite de upload excedido

en: Maximum upload file size: %d%s.
pt: Tamanho máximo do arquivo: %d%s.

en: Dismiss Errors
pt: Limpar erros

en: Error
pt: Erro

en: No editor could be selected.
pt: Nenhum editor pode ser selecionado.

en: Uploading
pt: Upload em andamento

en: Manage Images
pt: Gerenciar imagens

en: Image <span class="count">(%s)</span> | Images <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Imagem <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Imagens <span class="count">(%s)</span>

en: Manage Audio
pt: Gerenciar áudios

en: Audio <span class="count">(%s)</span> | Audio <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Áudio <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Áudios <span class="count">(%s)</span>

en: Video
pt: Vídeos

en: Manage Video
pt: Gerenciar vídeos

en: Video <span class="count">(%s)</span> | Video <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Vídeo <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Vídeos <span class="count">(%s)</span>

en: Insert into page
pt: Inserir na página

en: Uploaded to this page
pt: Anexadas a esta página

en: All media items
pt: Todas as mídias

en: Uploaded to this post
pt: Anexadas a este post

en: Audio
pt: Áudios

en: &#8592; Return to library
pt: &#8592; Devolver à biblioteca

en: Custom URL
pt: URL personalizado

en: Attachment Details
pt: Detalhes do anexo

en: Alt Text
pt: Texto alternativo

en: Columns
pt: Colunas

en: Drag and drop to reorder images.
pt: Arraste e solte para reordenar as imagens.

en: Large
pt: Grande

en: Attachment Display Settings
pt: Configurações de exibição do anexo

en: Gallery Settings
pt: Configurações da galeria

en: Upload Images
pt: Enviar arquivos de imagem

en: &#8592; Cancel Gallery
pt: &#8592; Cancelar a galeria

en: WordPress &rsaquo; Success
pt: WordPress &rsaquo; Sucesso

en: Drop files anywhere to upload
pt: Solte os arquivos em qualquer lugar para fazer o upload

en: Upload Files
pt: Enviar arquivos

en: Insert gallery
pt: Inserir galeria

en: Drop files to upload
pt: Solte arquivos aqui para enviar

en: Media Library
pt: Biblioteca de mídia

en: Create Gallery
pt: Criar galeria

en: To activate your user, please click the following link:
    
    %s
    
    After you activate, you will receive *another email* with your login.
pt: Para ativar seu usuário, clique no link abaixo:
    
    %s
    
    Depois de ativá-lo, você receberá outra mensagem com o seu login.

en: Already Installed
pt: Já instalado

en: You appear to have already installed WordPress. To reinstall please clear your old database tables first.
pt: Parece que você já possui o WordPress instalado. Para reinstalá-lo primeiro limpe as tabelas de seu banco de dados antigo.

en: Taxonomies cannot exceed 32 characters in length
pt: Taxonomias não podem exceder 32 caracteres de comprimento

en: New Site: %1$s
    URL: %2$s
    Remote IP: %3$s
    
    Disable these notifications: %4$s
pt: Novo Site: %1$s
    URL: %2$s
    IP remoto: %3$s
    
    Desativar estas notificações: %4$s

en: New User: %1$s
    Remote IP: %2$s
    
    Disable these notifications: %3$s
pt: Novo usuários: %1$s
    IP remoto: %2$s
    
    Desativar estas notificações: %4$s

en: Link To
pt: Link para

en: Attachment Page
pt: Página de anexo

en: Media File
pt: Arquivo de mídia

en: Describe this video&hellip;
pt: Descreva este vídeo&hellip;

en: Describe this audio file&hellip;
pt: Descreva este arquivo de áudio&hellip;

en: Describe this media file&hellip;
pt: Descreva este arquivo de mídia&hellip;

en: Update gallery
pt: Atualizar a galeria

en: The requested user does not exist.
pt: O usuário solicitado não existe.

en: Please enter a valid email address.
pt: Digite um endereço de email válido.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is already registered. Please choose another one.
pt: <strong>ERRO</strong>: Este nome de usuário já está registrado. Escolha outro.

en: File doesn&#8217;t exist?
pt: O arquivo não existe?

en: File is not an image.
pt: O arquivo não é uma imagem.

en: Could not read image size.
pt: Não foi possível ler o tamanho da imagem.

en: Image resize failed.
pt: Falha ao redimensionar a imagem.

en: Image crop failed.
pt: Falha ao recortar a imagem.

en: Image rotate failed.
pt: Falha ao girar a imagem.

en: Image flip failed.
pt: Falha ao virar a imagem.

en: Image Editor Save Failed
pt: Falha ao salvar a edição da imagem

[ctx: post type general name]
en: Media
pt: Mídia

[ctx: add new media]
en: Add New
pt: Adicionar Nova

en: View Attachment Page
pt: Ver página de Anexos

en: Whoops, the provided date is invalid.
pt: Opa, a data informada é inválida.

en: Insert Media
pt: Inserir mídia

en: Create a new gallery
pt: Criar uma nova galeria

en: Insert into post
pt: Inserir no post

en: Add to gallery
pt: Adicionar à galeria

en: Clear
pt: Limpar

en: Select Color
pt: Selecionar Cor

en: Current Color
pt: Cor atual

en: Could not insert term relationship into the database
pt: Não foi possível inserir a relação do termo no banco de dados

en: Incorrect username or password.
pt: Nome de usuário ou senha incorretos.

en: XML-RPC services are disabled on this site.
pt: O serviço XML-RPC está desativado neste site.

en: There is a revision of this post that is more recent.
pt: Há uma revisão mais recente deste post.

en: %1$s %2$s %3$s Feed
pt: Feed de %1$s %2$s %3$s

en: Display post date?
pt: Exibir a data do post?

en: You are not allowed to create pages as this user.
pt: Sem permissão para criar páginas como este usuário.

en: Invalid post ID
pt: ID de post inválida

en: Sorry, you cannot edit users.
pt: Sem permissão para editar usuários.

en: Invalid user ID
pt: ID de usuário inválida

en: Sorry, you cannot list users.
pt: Sem permissão para listar usuários.

en: The role specified is not valid
pt: A função especificada não é válida

en: Sorry, you cannot edit your profile.
pt: Sem permissão para editar seu perfil.

en: Sorry, the user cannot be updated.
pt: Não foi possível atualizar o usuário.

en: Sorry, you are not allowed to edit posts.
pt: Sem permissão para editar posts.

en: Sorry, revisions are disabled.
pt: As revisões estão desativadas.

en: Alternative Text
pt: Texto alternativo

en: Select Files
pt: Selecionar arquivos

en: Distraction Free Writing mode
pt: Modo de escrita sem distrações

en: Editor width in Distraction Free Writing mode:
pt: Largura do editor no Modo de Escrita sem Distrações:

en: Skip to toolbar
pt: Pular para a barra de ferramentas

en: Top navigation toolbar.
pt: Barra de ferramentas do topo.

[ctx: Name for the Text editor tab (formerly HTML)]
en: Text
pt: Texto

en: Hex Value
pt: Valor hexadecimal

en: Header Text Color
pt: Cor do texto do cabeçalho

en: Colors
pt: Cores

en: Save &amp; Activate
pt: Salvar &amp; Ativar

en: Saved
pt: Salvo

en: <strong>You have successfully updated WordPress!</strong> Please log back in to experience the awesomeness.
pt: <strong>Você atualizou o WordPress com sucesso!</strong> Faça o login novamente para experimentar!

en: Save &amp; Publish
pt: Salvar &amp; Publicar

en: Select File
pt: Selecionar Arquivo

en: Customize
pt: Personalizar

en: Insufficient arguments passed to this XML-RPC method.
pt: Argumentos insuficientes foram passados para este método XML-RPC.

en: Sorry, you cannot stick a private post.
pt: Não é possível fixar um post privado.

en: No Image
pt: Sem Imagem

en: You can edit your menu content on the Menus screen in the Appearance section.
pt: Você pode editar o conteúdo do menu em Aparência &rarr; Menus.

en: Drop a file here or <a href="#" class="upload">select a file</a>.
pt: Solte um arquivo aqui ou <a href="#" class="upload">selecione em seu computador</a>.

en: Header Image
pt: Imagem do Cabeçalho

en: Post Thumbnail
pt: Miniatura de Post

en: text direction
pt: direção do texto

en: Toggle Editor Text Direction
pt: Alternar direção de texto do Editor

en: Site name must be at least 4 characters.
pt: O nome do site deve ter pelo menos 4 caracteres.

en: Please enter a site name.
pt: Digite um nome para o site.

en: That username is not allowed.
pt: Este nome de usuário não é permitido.

en: Please enter a username.
pt: Digite um nome de usuário.

en: Please enter a site title.
pt: Digite um título para o site.

en: That name is not allowed.
pt: Este nome não é permitido.

en: Username must be at least 4 characters.
pt: O nome do usuário deve ter pelo menos 4 caracteres.

en: A static page
pt: Uma página estática

en: Display Header Text
pt: Mostrar texto do cabeçalho

en: Background Color
pt: Cor de fundo

en: Background Image
pt: Imagem de fundo

en: Background Repeat
pt: Repetição do fundo

en: Background Position
pt: Posição do fundo

en: Background Attachment
pt: Fixação do fundo

en: Uploaded
pt: Upload concluído

en: Upload New
pt: Novo upload

en: Remove Image
pt: Remover a imagem

en: Sorry, you are not allowed to edit this post type.
pt: Sem permissão para editar este tipo de post.

en: Scroll
pt: Rolar

en: Fixed
pt: Fixo

en: No Repeat
pt: Sem Repetição

en: Tile
pt: Repetir

en: Tile Horizontally
pt: Repetir Horizontalmente

en: Tile Vertically
pt: Repetir Verticalmente

en: Front page
pt: Página inicial

en: Posts page
pt: Página de posts

en: Upload
pt: Enviar

en: Remove
pt: Remover

en: Allowed Files
pt: Arquivos Permitidos

en: The term name cannot be empty.
pt: O nome do termo não pode ficar vazio.

en: You are not allowed to create terms in this taxonomy.
pt: Você não possui permissão para criar termos nesta taxonomia.

en: This taxonomy is not hierarchical.
pt: Esta taxonomia não é hierárquica.

en: Parent term does not exist.
pt: Termo pai não existe.

en: Sorry, your term could not be created. Something wrong happened.
pt: Seu termo não pode ser criado. Algo errado aconteceu.

en: You are not allowed to edit terms in this taxonomy.
pt: Você não possui permissão para editar termos nesta taxonomia.

en: This taxonomy is not hierarchical so you can't set a parent.
pt: Esta taxonomia não é hierárquica então você não pode definir um termo pai.

en: Sorry, editing the term failed.
pt: Falha ao editar o termo.

en: You are not allowed to delete terms in this taxonomy.
pt: Sem permissão para excluir termos nesta taxonomia.

en: Sorry, deleting the term failed.
pt: Falha ao excluir o termo.

en: You are not allowed to assign terms in this taxonomy.
pt: Você não possui permissão para definir termos nesta taxonomia.

en: Select Link Category:
pt: Selecione a categoria do link:

en: Template
pt: Modelo

en: Stylesheet
pt: Folha de estilos

en: Link title
pt: Título do Link

en: Link rating
pt: Avaliação do Link

en: Link ID
pt: ID do Link

en: Number of links to show:
pt: Número de links para mostrar:

en: ERROR: The themes directory is either empty or doesn&#8217;t exist. Please check your installation.
pt: ERRO: O diretório de temas está vazio ou não existe. Confira sua instalação.

en: Stylesheet is not readable.
pt: A folha de estilos não está legível.

en: The "%s" theme is not a valid parent theme.
pt: O tema "%s" não é um tema pai válido.

en: Navigation
pt: Navegação

en: Your theme supports %s menu. Select which menu you would like to use. | Your theme supports %s menus. Select which menu appears in each location.
pt[0]: Seu tema suporta %s menu. Selecione qual menu gostaria de usar.
pt[1]: Seu tema suporta %s menus. Selecione qual menu gostaria de usar em cada lugar.

en: Refresh
pt: Atualizar

en: Static Front Page
pt: Página Inicial Estática

en: Your theme supports a static front page.
pt: Seu tema suporta uma página inicial estática.

en: Your latest posts
pt: Seus posts recentes

en: Front page displays
pt: A página inicial mostra

en: Site Title & Tagline
pt: Título & descrição do site

en: Tagline
pt: Descrição

en: &mdash; Select &mdash;
pt: &mdash; Selecionar &mdash;

[ctx: word count: words or characters?]
en: words
pt: palavras

en: The post type may not be changed.
pt: O tipo de post não pode ser mudado.

en: Image default size
pt: Tamanho de imagem padrão

en: Image default link type
pt: Link padrão para imagem

en: Image default align
pt: Alinhamento padrão de imagem

en: Sorry, you are not allowed to edit this post.
pt: Sem permissão para editar este post.

en: Edit Site
pt: Editar Site

en: Sorry, you are not allowed to edit posts in this post type
pt: Sem permissão para editar posts deste tipo de post

en: Invalid author ID.
pt: ID de autor inválida.

en: Sorry, you are not allowed to delete this post.
pt: Sem permissão para excluir este post.

en: Ambiguous term name used in a hierarchical taxonomy. Please use term ID instead.
pt: Nome de termo ambíguo já usado em uma taxonomia hierárquica. Ao invés, use a ID do termo.

en: Sorry, you are not allowed to add a term to one of the given taxonomies.
pt: Sem permissão para adicionar termos a estas taxonomias.

en: The post cannot be deleted.
pt: O post não pode ser excluído.

en: The post type specified is not valid
pt: O post especificado não é válido

en: Invalid post type
pt: Tipo de post inválido

en: Sorry, you are not allowed to create password protected posts in this post type
pt: Sem permissão para criar posts protegidos por senha neste tipo de post

en: You are not allowed to create posts as this user.
pt: Sem permissão para criar posts neste usuário.

en: Sorry, you are not allowed to create private posts in this post type
pt: Sem permissão para criar posts privados neste tipo de post

en: Sorry, you are not allowed to publish posts in this post type
pt: Sem permissão para publicar este tipo de post

en: Sorry, you are not allowed to assign a term to one of the given taxonomies.
pt: Sem permissão para atribuir termos a estas taxonomias.

en: Sorry, one of the given taxonomies is not supported by the post type.
pt: Uma das taxonomies não é suportada pelo tipo de post.

en: Sorry, you are not allowed to stick this post.
pt: Sem permissão para fixar este post.

en: Allow search engines to index this site.
pt: Permitir mecanismos de pesquisa indexarem este site.

en: There doesn't seem to be a <code>wp-config.php</code> file. I need this before we can get started.
pt: Parece que o arquivo <code>wp-config.php</code> não existe. Preciso deste arquivo para começar.

en: Need more help? <a href='http://codex.wordpress.org/Editing_wp-config.php'>We got it</a>.
pt: Precisa de mais ajuda? <a href='http://codex.wordpress.org/pt-br:Editando_wp-config.php'>Nós temos</a>.

en: You can create a <code>wp-config.php</code> file through a web interface, but this doesn't work for all server setups. The safest way is to manually create the file.
pt: Você pode criar o arquivo<code>wp-config.php</code> através da interface web, mas isso nem sempre funciona para todos os tipos de servidores. O modo mais seguro é criar o arquivo manualmente.

en: Create a Configuration File
pt: Criar um Arquivo de Configuração

en: http://codex.wordpress.org/
pt: http://codex.wordpress.org/pt-br:Página_Inicial

en: Your site at <a href="%1$s">%2$s</a> is active. You may now log in to your site using your chosen username of &#8220;%3$s&#8221;. Please check your email inbox at %4$s for your password and login instructions. If you do not receive an email, please check your junk or spam folder. If you still do not receive an email within an hour, you can <a href="%5$s">reset your password</a>.
pt: Seu site em <a href="%1$s">%2$s</a> está ativo. Agora você pode fazer login em seu site usando seu nome de usuário &#8220;%3$s&#8221;. Confira sua senha e instruções de login na caixa de entrada do email %4$s. Se não receber um email, veja se não está na pasta de spam. Se não receber um email em uma hora, você pode <a href="%5$s">redefinir sua senha</a>.

en: <a href="http://%1$s">http://%2$s</a> is your new site. <a href="%3$s">Log in</a> as &#8220;%4$s&#8221; using your existing password.
pt: <a href="http://%1$s">http://%2$s</a> é seu novosite. Faça <a href="%3$s">Log in</a> como &#8220;%4$s&#8221; usando sua senha existente.

en: Your account has been activated. You may now <a href="%1$s">log in</a> to the site using your chosen username of &#8220;%2$s&#8221;. Please check your email inbox at %3$s for your password and login instructions. If you do not receive an email, please check your junk or spam folder. If you still do not receive an email within an hour, you can <a href="%4$s">reset your password</a>.
pt: Sua conta está ativa. Agora você pode fazer <a href="%1$s">log in</a> no seu site usando seu nome de usuário &#8220;%3$s&#8221;. Confira sua senha e instruções de login na caixa de entrada do email %3$s. Se não receber um email, veja se não está na pasta de spam. Se não receber um email em uma hora, você pode <a href="%4$s">redefinir sua senha</a>.

en: One or more database tables are unavailable. The database may need to be <a href="%s">repaired</a>.
pt: Uma ou mais tabelas de banco de dados estão indisponíveis. O banco de dados pode precisar de <a href="%s">reparo</a>.

en: Mission complete. Message <strong>%s</strong> deleted.
pt: Missão cumprida. Mensagem <strong>%s</strong> excluída.

en: You are posting comments too quickly. Slow down.
pt: Você está enviando comentários rápido demais. Calma aí.

[ctx: admin bar menu group label]
en: New
pt: Novo

en: %s comment awaiting moderation | %s comments awaiting moderation
pt[0]: %s comentário aguarda moderação
pt[1]: %s comentários aguardam moderação

en: What do I do now?
pt: O que faço agora?

en: %s exceeds the maximum upload size for the multi-file uploader when used in your browser.
pt: %s excede o tamanho máximo de arquivo para envio múltiplos  quando usado em seu navegador.

en: Please try uploading this file with the %1$sbrowser uploader%2$s.
pt: Tente enviar este arquivo com o %1$suploader do navegador %2$s.

en: &#8220;%s&#8221; has failed to upload.
pt: Falha ao enviar &#8220;%s&#8221;.

en: Blockquote (Alt + Shift + Q)
pt: Citação (Alt + Shift + Q)

[ctx: links widget]
en: All Links
pt: Todos os Links

en: The menu ID should not be empty.
pt: A ID do menu não deve estar vazia.

en: About WordPress
pt: Sobre o WordPress

en: %s exceeds the maximum upload size for this site.
pt: %s ultrapassa o limite de tamanho de arquivo para envio deste site.

en: Please see <a href="http://codex.wordpress.org/Debugging_in_WordPress">Debugging in WordPress</a> for more information.
pt: Consulte <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:Depuração_no_WordPress">Depuração no WordPress</a> para mais informações.

en: Dear User,
    
    Your new SITE_NAME site has been successfully set up at:
    BLOG_URL
    
    You can log in to the administrator account with the following information:
    Username: USERNAME
    Password: PASSWORD
    Log in here: BLOG_URLwp-login.php
    
    We hope you enjoy your new site. Thanks!
    
    --The Team @ SITE_NAME
pt: Caro usuário,
     
     O seu novo site SITE_NAME foi configurado com sucesso em:
     BLOG_URL
     Já pode fazer login usando a conta de administração com a seguinte informação: 
     Usuário: USERNAME
     Senha: PASSWORD
     Faça login aqui: BLOG_URLwp-login.php
     
     Esperamos que disfrute do seu novo site. Obrigado!
     
     -- A equipe @ SITE_NAME

en: <strong>ERROR</strong>: please type a comment.
pt: <strong>ERRO</strong>: digite um comentário.

en: <strong>ERROR</strong>: please enter a valid email address.
pt: <strong>ERRO</strong>: digite um endereço de email válido.

en: <strong>ERROR</strong>: please fill the required fields (name, email).
pt: <strong>ERRO</strong>: preencha os campos obrigatórios (nome, email).

en: Could not load the preview image. Please reload the page and try again.
pt: Não foi possível carregar a visualização da imagem. Recarregue a página e tente novamente.

en: <strong>ERROR</strong>: Site URL already taken.
pt: <strong>ERRO</strong>: URL de site já em uso.

en: <strong>ERROR</strong>: problem creating site entry.
pt: <strong>ERRO</strong>: problema ao criar novo site.

en: No
pt: Não

en: Users
pt: Usuários

en: Update
pt: Atualizar

en: E-mail
pt: Email

en: Name
pt: Nome

en: Username
pt: Nome de Usuário

en: Dashboard
pt: Painel

en: Cheatin&#8217; uh?
pt: Trapaceando, é?

en: Themes
pt: Temas

en: Log In
pt: Log in

en: Title
pt: Título

en: Public
pt: Público

en: Yes
pt: Sim

en: My Sites
pt: Meus Sites

en: Site Title
pt: Título do Site

en: First Post
pt: Primeiro Post

en: Password:
pt: Senha:

en: Activate
pt: Ativar

en: Documentation
pt: Documentação

en: Support Forums
pt: Fóruns de Suporte

en: Database Error
pt: Erro de Banco de Bados

en: Error establishing a database connection
pt: Erro ao estabelecer uma conexão com o Banco de Dados

en: Global Dashboard: %s
pt: Painel Global: %s

en: Network Admin: %s
pt: Administrar Rede: %s

en: Scripts and styles should not be registered or enqueued until the %1$s, %2$s, or %3$s hooks.
pt: Scripts e estilos não devem ser registrados ou enfileirados até os ganchos %1$s, %2$s ou %3$s.

en: Allow link notifications from other blogs (pingbacks and trackbacks)
pt: Permitir notificações de link de outros blogs (pingbacks e trackbacks)

en: Use <code>WP_User->ID</code> instead.
pt: Use <code>WP_User->ID</code> em seu lugar.

en: You have been added to this site. Please visit the <a href="%s">homepage</a> or <a href="%s">log in</a> using your username and password.
pt: Você foi adicionado a este site. Visite a <a href="%s">página inicial</a> ou <a href="%s">faça o login</a> usando seu nome de usuário e senha.

en: Memory exceeded. Please try another smaller file.
pt: Memória excedida. Tente um arquivo menor.

en: This is larger than the maximum size. Please try another.
pt: Isto é maior do que o tamanho máximo. Tente outro.

en: This file is not an image. Please try another.
pt: Este arquivo não é uma imagem. Tente outro.

[ctx: admin color scheme]
en: Blue
pt: Azul

en: The timezone you have entered is not valid. Please select a valid timezone.
pt: O fuso horário que você digitou não é válido. Selecione um fuso horário válido.

[ctx: add new on admin bar]
en: Page
pt: Página

[ctx: add new from admin bar]
en: Media
pt: Mídia

[ctx: add new from admin bar]
en: User
pt: Usuário

en: You should specify a nonce action to be verified by using the first parameter.
pt: Você deve especificar uma ação "nonce" para ser verificada usando o primeiro parâmetro .

en: View Tag
pt: Ver Tag

en: View Category
pt: Ver Categoria

en: Wider
pt: Mais Largo

en: Narrower
pt: Mais Estreito

en: Default width
pt: Largura padrão

en: Word count: %s
pt: Contagem de palavras: %s

en: Your account is now activated. <a href="%1$s">Log in</a> or go back to the <a href="%2$s">homepage</a>.
pt: Sua conta está ativada. Faça <a href="%1$s">Log in</a> ou volte a <a href="%2$s">Página Inicial</a>.

en: Your account is now activated. <a href="%1$s">View your site</a> or <a href="%2$s">Log in</a>
pt: Sua conta já está ativada. <a href="%1$s">Visite seu site</a> ou faça <a href="%2$s">Log in</a>

en: Help (Alt + Shift + H)
pt: Ajuda (Alt + Shift + H)

en: Howdy, %1$s
pt: Olá, %1$s

en: Exit fullscreen
pt: Sair do Modo Tela Cheia

en: Just write.
pt: Apenas escreva.

en: Approve and Reply
pt: Aprovar e Responder

en: All Posts
pt: Todos os Posts

en: All Pages
pt: Todas as Páginas

en: Updated.
pt: Atualizado.

en: fullscreen
pt: tela cheia

en: Bold (Ctrl + B)
pt: Negrito (Ctrl + B)

en: Italic (Ctrl + I)
pt: Itálico (Ctrl + I)

en: Ordered list (Alt + Shift + O)
pt: Lista Ordenada (Alt + Shift + S)

en: Unordered list (Alt + Shift + U)
pt: Lista não ordenada (Alt + Shift + U)

en: Insert/edit link (Alt + Shift + A)
pt: Inserir/editar link (Alt + Shift + A)

en: Unlink (Alt + Shift + S)
pt: Remover Link (Alt + Shift + S)

en: Poster
pt: Autor

en: Preload
pt: Pré-carregar

en: Destination directory for file streaming does not exist or is not writable.
pt: Diretório de destino para o arquivo de streaming não existe ou não é gravável.

en: There are no HTTP transports available which can complete the requested request.
pt: Não há  transportes HTTP disponíveis para completar o pedido solicitado.

[ctx: post format]
en: Format
pt: Formato

en: Enter the destination URL
pt: Insira o URL de destino

en: Or link to existing content
pt: Ou link para o conteúdo existente

en: Conditional query tags do not work before the query is run. Before then, they always return false.
pt: Tags Condicionais não funcionam antes da consulta rodar. Antes disso, elas sempre retornam falsas.

en: The user is already active.
pt: O usuário já está ativo.

en: %1$s was called <strong>incorrectly</strong>. %2$s %3$s
pt: %1$s foi chamada <strong>incorretamente</strong>. %2$s %3$s

en: (This message was added in version %s.)
pt: (Esta mensagem foi adicionada na versão %s.)

en: <strong>ERROR</strong>: The password you entered for the username <strong>%1$s</strong> is incorrect. <a href="%2$s" title="Password Lost and Found">Lost your password</a>?
pt: <strong>ERRO</strong>: A senha que você forneceu para o usuário <strong>%1$s</strong> está incorreta <a href="%2$s" title="Recuperação de Senha">Esqueceu sua senha</a>?

en: Sorry, you cannot publish this post.
pt: Você não pode publicar este post.

en: Permalink: %s
pt: Link Permanente: %s

[ctx: Post format]
en: Standard
pt: Padrão

en: Post types cannot exceed 20 characters in length
pt: Os tipos de post não podem exceder 20 caracteres de comprimento

en: Your address will be %s.
pt: Seu endereço será %s

en: domain
pt: domínio

[ctx: admin bar menu group label]
en: Add New
pt: Adicionar Novo

[ctx: Post format]
en: Audio
pt: Áudio

en: Invalid post format
pt: Formato de post inválido

en: Open link in a new window/tab
pt: Abrir link em uma nova janela/aba

en: No search term specified. Showing recent items.
pt: Nenhum termo de busca especificado. Exibindo os mais recentes.

en: Only a static class method or function can be used in an uninstall hook.
pt: Apenas um método de classe estática ou função podem ser usados em um hook de desinstalação.

en: Passing an integer number of posts is deprecated. Pass an array of arguments instead.
pt: Passar um número inteiro de posts está obsoleto. Passe uma array de argumentos em vez disso.

[ctx: Post format]
en: Aside
pt: Nota

[ctx: Post format]
en: Gallery
pt: Galeria

[ctx: Post format]
en: Image
pt: Imagem

[ctx: Post format]
en: Quote
pt: Citação

[ctx: Post format]
en: Video
pt: Vídeo

en: No pages found in Trash.
pt: Nenhuma página encontrada na Lixeira.

en: No pages found.
pt: Páginas não encontradas.

en: No posts found in Trash.
pt: Nenhum post encontrado na Lixeira.

en: Shortlink
pt: URL encurtado

en: Invalid attachment ID.
pt: ID de anexo inválido.

en: This file no longer needs to be included.
pt: Esse arquivo não precisa mais ser incluído.

en: Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
pt: Digite seu nome de usuário ou endereço de email. Você receberá um link para criar uma nova senha via email.

en: Display as dropdown
pt: Mostrar como lista suspensa

en: Large size image height
pt: Altura da imagem de tamanho grande

en: Medium size image width
pt: Largura da imagem de tamanho médio

en: Medium size image height
pt: Altura da imagem de tamanho médio

en: Large size image width
pt: Largura da imagem de tamanho grande

en: Crop thumbnail to exact dimensions
pt: Recortar a miniatura nas dimensões exatas

en: Thumbnail Height
pt: Altura da miniatura

en: Thumbnail Width
pt: Largura da miniatura

en: No matches found.
pt: Nenhuma ocorrência encontrada.

en: New password
pt: Nova senha

en: Confirm new password
pt: Confirmar nova senha

en: To reset your password, visit the following address:
pt: Para redefinir sua senha, visite o seguinte endereço:

en: Reset Password
pt: Redefinir senha

en: The passwords do not match.
pt: As senhas não correspondem.

en: Password Reset
pt: Redefinir senha

en: Your password has been reset.
pt: Sua senha foi redefinida.

en: Someone requested that the password be reset for the following account:
pt: Alguém solicitou a alteração de senha para a seguinte conta:

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
pt: Se isso foi um erro, apenas ignore este email e nada acontecerá.

en: Enter your new password below.
pt: Digite sua nova senha abaixo.

en: Invalid post
pt: Post inválido

en: Edit My Profile
pt: Editar Meu Perfil

en: My Account
pt: Minha Conta

en: Manage Comments
pt: Gerenciar Comentários

en: Only lowercase letters (a-z) and numbers are allowed.
pt: Apenas letras minúsculas (a-z) e números são permitidos.

en: "caller_get_posts" is deprecated. Use "ignore_sticky_posts" instead.
pt: "caller_get_posts" é obsoleto. Use "ignore_sticky_posts" no lugar.

en: New Link Category Name
pt: Nome da nova categoria de links

en: Add New Link Category
pt: Adicionar nova categoria de links

en: Update Link Category
pt: Atualizar categoria de links

en: All Link Categories
pt: Todas as Categorias de Links

en: Search Link Categories
pt: Pesquisar Categorias de Links

en: Link Category
pt: Categoria de Link

en: Network Admin
pt: Painel da Rede

en: Read the <a target="_blank" href="http://codex.wordpress.org/Debugging_a_WordPress_Network">bug report</a> page. Some of the guidelines there may help you figure out what went wrong.
pt: Leia a página  <a target="_blank" href="http://codex.wordpress.org/pt-br:Depurando_uma_Rede_WordPress">Depurando uma Rede WordPres</a>. Algumas dicas vão ajuá-lo a saber o que está errado.

en: [%1$s] Activate %2$s
pt: [%1$s] Ativar %2$s

en: Your server is running PHP version %1$s but WordPress %2$s requires at least %3$s.
pt: O seu servidor funciona com a versão %1$s do PHP, mas o WordPress %2$s necessita pelo menos da versão %3$s.

en: A new trackback on the post "%s" is waiting for your approval
pt: Um novo trackback para o post "%s" está aguardando sua aprovação.

en: If you are the owner of this network please check that MySQL is running properly and all tables are error free.
pt: Se você é o proprietário desta rede, confira se o MySQL está funcionando adequadamente e se todas as tabelas estão livres de erros.

en: If your site does not display, please contact the owner of this network.
pt: Se seu site não é exibido, entre em contato com o proprietário desta rede.

en: One Response to %2$s | %1$s Responses to %2$s
pt[0]: Uma resposta para %2$s
pt[1]: %1$s respostas para %2$s

[ctx: Multisite active signup type]
en: user
pt: usuário

[ctx: Multisite active signup type]
en: none
pt: nenhum

[ctx: Multisite active signup type]
en: all
pt: tudo

en: Custom Menu
pt: Menu personalizado

en: New pingback on your post "%s"
pt: Novo pingback para o seu post "%s"

en: A new pingback on the post "%s" is waiting for your approval
pt: Um novo pingback para o post "%s" está esperando sua aprovação.

en: A new comment on the post "%s" is waiting for your approval
pt: Um novo comentário sobre o post "%s" está esperando sua aprovação.

en: New trackback on your post "%s"
pt: Novo trackback para o seu post "%s"

en: New comment on your post "%s"
pt: Novo comentário sobre seu post "%s"

en: XHTML Friends Network
pt: Rede de amigos XHTML

en: Valid <abbr title="eXtensible HyperText Markup Language">XHTML</abbr>
pt: <abbr title="eXtensible HyperText Markup Language">XHTML</abbr> Válido

en: %1$s and %2$s.
pt: %1$s e %2$s.

en: F, Y
pt: F \\d\\e Y

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives.
pt: Você está no arquivo do blog <a href="%1$s/">%2$s</a>.

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for %3$s.
pt: Você está no arquivo de %3$s do blog <a href="%1$s/">%2$s</a>.

en: Comments are closed.
pt: Os comentários estão fechados.

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for the year %3$s.
pt: Você está no arquivo do ano de %3$s do blog <a href="%1$s/">%2$s</a>.

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>.
pt: Conectado como <a href="%1$s">%2$s</a>.

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log out of this account">Log out &raquo;</a>
pt: Conectado como <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Desconectar desta conta">Desconectar&raquo;</a>

en: Submit Comment
pt: Enviar comentário

en: %1$s is proudly powered by %2$s
pt: %1$s é orgulhosamente mantido com %2$s

en: <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr>
pt: <abbr title="Universal Resource Locator (Localizador Universal de Recursos)">URL</abbr>

en: Your Comment
pt: Seu comentário

en: Say It!
pt: Comente!

en: Close this window.
pt: Fechar esta janela.

en: Sorry, no posts matched your criteria.
pt: Nenhum post encontrado com estes critérios.

en: Powered by <a href="%s" title="Powered by WordPress, state-of-the-art semantic personal publishing platform"><strong>WordPress</strong></a>
pt: Powered by <a href="%s" title="Powered by WordPress, uma plataforma semântica de vanguarda para publicação pessoal"><strong>WordPress</strong></a>

en: Log out of this account
pt: Sair desta conta

en: Log out &raquo;
pt: Sair &raquo;

en: Mail (will not be published)
pt: Email (não será publicado)

en: <strong>XHTML:</strong> You can use these tags: <code>%s</code>
pt: Você pode usar estas tags <strong>XHTML:</strong>: <code>%s</code>

en: You have searched the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for <strong>&#8216;%3$s&#8217;</strong>. If you are unable to find anything in these search results, you can try one of these links.
pt: Você pesquisou nos arquivos do blog <a href="%1$s/">%2$s</a> por <strong>&#8216;%3$s&#8217;</strong>. Se não encontrou o que queria nestes resultados, você pode tentar um destes links.

en: l, F jS, Y
pt: I, j \\d\\e F \\d\\e Y

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for the day %3$s.
pt: Você está no arquivo do dia %3$s do blog <a href="%1$s/">%2$s</a>.

en: You are currently browsing the archives for the %s category.
pt: Você está no arquivo da categoria %s.

en: %d queries. %s seconds.
pt: %d consultas. %s segundos.

en: Comments (RSS)
pt: Comentários (RSS)

en: Entries (RSS)
pt: Entradas (RSS)

en: Line and paragraph breaks automatic, e-mail address never displayed, <acronym title="Hypertext Markup Language">HTML</acronym> allowed: <code>%s</code>
pt: Quebras de linhas e parágrafos são automáticos, os endereços de email nunca são exibidos, <acronym title="Hypertext Markup Language">HTML</acronym> permitido: <code>%s</code>

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
pt: Este post é protegido por senha. Digite a senha para ver os comentários.

en: This page validates as XHTML 1.0 Transitional
pt: Esta página foi validada como XHTML 1.0 Transitional

en: Sorry, the comment form is closed at this time.
pt: Os comentários estão fechados.

en: %1$s - Comments on %2$s
pt: %1$s - Comentários sobre %2$s

en: <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr> feed for comments on this post.
pt: Feed <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr> para comentários sobre este post.

en: The <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr> to TrackBack this entry is: <em>%s</em>
pt: O <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr> de TrackBack deste post é: <em>%s</em>

en: by %1$s &#8212; %2$s @ <a href="#comment-%3$s">%4$s</a>
pt: por %1$s &#8212; %2$s em <a href="#comment-%3$s">%4$s</a>

en: Leave a comment
pt: Deixe um comentário

en: Choose from the most used tags
pt: Escolha entre as tags mais usadas

en: You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: %s
pt: Você pode usar estas tags e atributos de <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr>: %s

[ctx: taxonomy singular name]
en: Category
pt: Categoria

en: Search Tags
pt: Pesquisar Tags

en: Popular Tags
pt: Tags Populares

en: New Category Name
pt: Nome da nova categoria

en: New Tag Name
pt: Nome da nova tag

en: Add New Category
pt: Adicionar nova categoria

en: Add New Tag
pt: Adicionar nova tag

en: Update Tag
pt: Atualizar tag

en: Parent Category:
pt: Categoria mãe:

en: Parent Category
pt: Categoria mãe

en: All Tags
pt: Todas as tags

[ctx: taxonomy general name]
en: Categories
pt: Categorias

en: Sorry, new registrations are not allowed at this time.
pt: Novos registros não são permitidos no momento.

en: Check your inbox at <strong>%s</strong> and click the link given.
pt: Confira sua caixa de entrada em <strong>%s</strong> e clique no link apresentado.

en: Wait a little longer. Sometimes delivery of email can be delayed by processes outside of our control.
pt: Espere um pouco mais. Às vezes, a entrega de email pode ser atrasada por processos fora de nosso controle.

en: Check the junk or spam folder of your email client. Sometime emails wind up there by mistake.
pt: Confira a lixeira ou pasta de spams de seu cliente de email. Às vezes os emails podem ir para estas pastas por engano.

en: Greetings Site Administrator! You are currently allowing &#8220;%s&#8221; registrations. To change or disable registration go to your <a href="%s">Options page</a>.
pt: Bem-vindo Administrador do Site! Atualmente você permite &#8220;%s&#8221; registros. Para mudar ou desativá-los, vá para sua <a href="%s">página de Opções</a>.

en: We send your registration email to this address. (Double-check your email address before continuing.)
pt: Será enviado um email de confirmação de registro para este endereço. (Confira novamente seu endereço de email antes de continuar)

en: Search Pages
pt: Pesquisar páginas

en: Add New Post
pt: Adicionar novo post

en: Parent Page:
pt: Página mãe:

en: Edit Page
pt: Editar página

en: Search Posts
pt: Pesquisar posts

en: Add New Page
pt: Adicionar nova página

[ctx: post type general name]
en: Pages
pt: Páginas

[ctx: post type singular name]
en: Page
pt: Página

en: The constant <code>VHOST</code> <strong>is deprecated</strong>. Use the boolean constant <code>SUBDOMAIN_INSTALL</code> in wp-config.php to enable a subdomain configuration. Use is_subdomain_install() to check whether a subdomain configuration is enabled.
pt: A constante <code>VHOST</code> <strong>é obsoleta</strong>. Use a constante booleana <code>SUBDOMAIN_INSTALL</code> no wp-config.php para ativar uma configuração de subdomínio. Use is_subdomain_install() para verificar se uma configuração de subdomínio está ativada.

en: <strong>Conflicting values for the constants VHOST and SUBDOMAIN_INSTALL.</strong> The value of SUBDOMAIN_INSTALL will be assumed to be your subdomain configuration setting.
pt: <strong>Valores conflitantes para a constante VHOST e SUBDOMAIN_INSTALL.</strong> A sua configuração de subdomínio será presumida como valor do SUBDOMAIN_INSTALL.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
pt: <strong>ERRO</strong>: Este nome de usuário é inválido porque usa caracteres não permitidos. Digite um nome de usuário válido.

en: Required fields are marked %s
pt: Campos obrigatórios são marcados %s

en: Please include a %1$s template in your theme.
pt: Inclua um modelo %1$s em seu tema.

en: Theme without %1$s
pt: Tema sem %1$s

en: <strong>Could not find site <code>%1$s</code>.</strong> Searched for table <code>%2$s</code> in database <code>%3$s</code>. Is that right?
pt: <strong>Não foi possível encontrar o site <code>%1$s</code>.</strong> Procuramos pela tabela <code>%2$s</code> no banco de dados <code>%3$s</code>. Está correto?

en: The <code>%s</code> option is deprecated for the family of <code>bloginfo()</code> functions.
pt: A opção <code>%s</code> é obsoleta para a família de funções <code>bloginfo()</code>.

en: Use the <code>%s</code> option instead.
pt: Use a opção <code>%s</code> no lugar.

en: <strong>Database tables are missing.</strong> This means that MySQL is not running, WordPress was not installed properly, or someone deleted <code>%s</code>. You really should look at your database now.
pt: <strong>As tabelas do banco de dados estão ausentes</strong>. Isto significa que o MySQL não está funcionando. O WordPress não foi instalado adequadamente, ou alguém excluiu <code>%s</code>. Você realmente deveria olhar o seu banco de dados agora.

en: Sorry, you do not have access to user data on this site.
pt: Você não possui acesso aos dados de usuário neste site.

en: Sorry, you are not allowed to post on this site.
pt: Sem permissão para publicar neste site.

en: Sorry, you are not allowed to publish posts on this site.
pt: Sem permissão para publicar posts neste site.

en: Sorry, you must be able to edit posts on this site in order to view categories.
pt: Você deve possuir permissão para editar posts neste site para ver as categorias.

en: Sorry, you are not allowed to publish pages on this site.
pt: Sem permissão para publicar páginas neste site.

en: Sorry, that site already exists!
pt: Este site já existe!

en: To activate your blog, please click the following link:
    
    %s
    
    After you activate, you will receive *another email* with your login.
    
    After you activate, you can visit your site here:
    
    %s
pt: Para ativar seu blog, clique no seguinte link:
    
    %s
    
    Ante de ativá-lo, você receberá *outro email* com seu login.
    
    Antes de ativá-lo, você pode visitar seu site aqui:
    
    %s

en: New Site Registration: %s
pt: Registro de novo site: %s

en: Sorry, site names may not contain the character &#8220;_&#8221;!
pt: Os nomes de sites não podem conter o caractere &#8220;_&#8221;!

en: New %1$s Site: %2$s
pt: Novo %1$s Site: %2$s

en: The site is already active.
pt: O site já está ativo.

en: Sorry, you cannot edit posts on this site.
pt: Sem permissão para editar posts neste site.

en: Sorry, you must be able to edit posts to this site in order to view categories.
pt: Você deve possuir permissão para editar posts neste site para ver categorias.

en: You are not allowed access to details about this site.
pt: Sem permissão para acessar detalhes sobre este site.

en: Could not create site.
pt: Não foi possível criar site.

en: Sorry, site names must have letters too!
pt: Os nomes de site devem conter letras também!

en: Sorry, you may not use that site name.
pt: Você não pode usar este nome de site.

en: Sorry, that site is reserved!
pt: Este site está reservado!

en: That site is currently reserved but may be available in a couple days.
pt: Este site está reservado, mas pode ficar disponível em alguns dias.

en: New user registration on your site %s:
pt: Novo usuário registrado em seu site %s:

en: You are not allowed to moderate comments on this site.
pt: Sem permissão para moderar comentários neste site.

en: Sorry, you must be able to edit posts on this site in order to view tags.
pt: Você deve possuir permissão para editar posts neste site para ver as tags.

en: Site Tagline
pt: Resumo do site

en: This site has been archived or suspended.
pt: Este site foi arquivado ou suspenso.

en: The site you have requested is not installed properly. Please contact the system administrator.
pt: O site que você solicitou não está instalado adequadamente. Contate o administrador do site.

[ctx: search results]
en: No results found.
pt: Nenhum resultado encontrado.

en: The menu name <strong>%s</strong> conflicts with another menu name. Please try another.
pt: O nome <strong>%s</strong> do menu está conflitante com outro nome de menu. Tente outro.

en: The given object ID is not that of a menu item.
pt: A ID do objeto fornecido não é de um item de menu.

en: The email address entered did not appear to be a valid email address. Please enter a valid email address.
pt: O endereço de email inserido não parece ser um endereço de email válido. Digite um endereço de email válido.

en: The WordPress address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
pt: Aparentemente, o endereço do WordPress que você digitou não é um URL válido. Digite um URL válido.

en: The Site address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
pt: Aparentemente, o endereço de site que você digitou não é um URL válido. Digite um URL válido.

en: A term with the name provided already exists with this parent.
pt: Um termo com o nome fornecido já existe com este pai.

en: An error occurred adding you to this site. Back to the <a href="%s">homepage</a>.
pt: Ocorreu um erro ao adicionar você a este site. Voltar para a <a href="%s">página principal</a>.

en: This file is too big. Files must be less than %d KB in size.
pt: Este arquivo é muito grande. O tamanho dos arquivos deve ser menor que %d KB.

en: number_format_decimal_point
pt: ,

en: Your email address will not be published.
pt: O seu endereço de email não será publicado

en: A valid URL was not provided.
pt: Não foi fornecido um URL válido.

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log out of this account">Log out?</a>
pt: Conectado como <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Desconectar desta conta">Desconectar?</a>

en: Could not calculate resized image dimensions
pt: Não foi possível calcular o tamanho da imagem redimensionada

en: Must be at least 4 characters, letters and numbers only. It cannot be changed, so choose carefully!
pt: Deve ter pelo menos 4 caracteres, apenas letras e números. Não poder ser mudada, escolha com cuidado!

en: You must first <a href="%s">log in</a>, and then you can create a new site.
pt: Você precisa fazer o <a href="%s">login</a> e então criar um novo site.

en: You are logged in already. No need to register again!
pt: Você já está conectado. Não é necessário registrar-se novamente!

en: Use <code>get_trackback_url()</code> instead if you do not want the value echoed.
pt: Use <code>get_trackback_url()</code> caso você não queira que o valor seja exibido na tela.

en: This action has been disabled by the administrator.
pt: Esta ação foi desativada pelo administrador.

en: Welcome back, %s. By filling out the form below, you can <strong>add another site to your account</strong>. There is no limit to the number of sites you can have, so create to your heart&#8217;s content, but write responsibly!
pt: Seja bem-vindo de volta, %s. Ao preencher o formulário abaixo, você pode <strong>adicionar outro site a sua conta</strong>. Não há limites para o número de sites que você pode ter, portanto crie quantos você quiser, mas escreva com responsabilidade!

en: Sorry, usernames may not contain the character &#8220;_&#8221;!
pt: Nomes de usuário não podem conter os caracteres &#8220;_&#8221;!

en: If you haven&#8217;t received your email yet, there are a number of things you can do:
pt: Se você ainda não recebeu o seu email ainda, há algumas coisas que você pode fazer:

en: Use <code>get_the_author()</code> instead if you do not want the value echoed.
pt: Ao invés, use <code>get_the_author()</code> se você não quiser que o valor seja exibido.

en: If you&#8217;re still stuck with this message, then check that your database contains the following tables:
pt: Se você ainda está preso com esta mensagem sendo exibida, confira se seu banco de dados contém as seguintes tabelas:

en: Are you sure you want to install this plugin?
pt: Tem certeza que quer instalar este plugin?

en: Use as featured image
pt: Usar como Imagem Destacada

en: Mismatch
pt: Incompatibilidade

en: Maintenance
pt: Manutenção

en: Briefly unavailable for scheduled maintenance. Check back in a minute.
pt: Momentaneamente indisponível para manutenção programada. Confira novamente em um minuto.

en: Navigation Menu Items
pt: Itens do menu de navegação

en: Navigation Menu Item
pt: Item do menu de navegação

en: Navigation Menus
pt: Menus de navegação

en: Links for %s
pt: Links para %s

en: Custom
pt: Personalizado

en: No menus have been created yet. <a href="%s">Create some</a>.
pt: Nenhum menu foi criado ainda. <a href="%s">Crie um</a>.

en: You are about to permanently delete this menu. 
     'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
pt: Você está prestes a excluir permanentemente este menu.
      'Cancelar' para interromper, 'OK' para excluir.

en: This is the short link.
pt: Este é o link encurtado.

en: %d WordPress Update
pt: %d Atualização do WordPress

en: %d Theme Update | %d Theme Updates
pt[0]: %d atualização de temas
pt[1]: %d atualização de temas

en: %d Plugin Update | %d Plugin Updates
pt[0]: %d atualização de plugin
pt[1]: %d atualizações de plugin

en: The site %s is yours.
pt: O site %s é seu.

en: Create Site
pt: Criar Site

en: If you&#8217;re not going to use a great site domain, leave it for a new user. Now have at it!
pt: Se você não vai usar um bom domínio, deixe-o para um novo usuário. Agora vamos lá!

en: Sites you are already a member of:
pt: Sites dos quais você é membro:

en: This site has not been activated yet. If you are having problems activating your site, please contact <a href="mailto:%1$s">%1$s</a>.
pt: O site não foi ativado ainda. Se você estiver com problemas para ativar seu site, contate <a href="mailto:%1$s">%1$s</a>.

en: File canceled.
pt: Arquivo cancelado.

en: Site Title:
pt: Título do Site:

en: Site Domain:
pt: Domínio do Site:

en: Site Name:
pt: Nome do Site:

en: sitename
pt: nomedosite

en: Get <em>another</em> %s site in seconds
pt: Obtenha <em>outro</em> site %s em segundos

en: Congratulations! Your new site, %s, is almost ready.
pt: Parabéns! O seu novo site, %s, está quase pronto.

en: Site registration has been disabled.
pt: O registro de sites foi desativado.

en: Gimme a site!
pt: Me dá um site!

en: But, before you can start using your site, <strong>you must activate it</strong>.
pt: Mas, antes que você possa começar a usar seu site, <strong>você deve ativá-lo</strong>.

en: If you do not activate your site within two days, you will have to sign up again.
pt: Se você não ativar seu site dentro de dois dias, você terá que se registrar novamente.

en: Select Menu:
pt: Selecionar menu:

en: Navigation Menu
pt: Menu de navegação

en: Taxonomy:
pt: Taxonomia:

en: Software Name
pt: Nome do programa

en: Software Version
pt: Versão do programa

en: Time Zone
pt: Fuso horário

en: Allow new users to sign up
pt: Permitir que novos usuários se registrem

en: Sorry, you cannot edit this page.
pt: Sem permissão para editar esta página.

en: Sorry, no such page.
pt: Esta página não existe.

en: Sorry, you cannot edit pages.
pt: Sem permissão para editar páginas.

en: Sorry, you do not have the right to delete this page.
pt: Sem permissão para excluir essa página.

en: Failed to delete the page.
pt: Falha ao excluir a página.

en: Sorry, you do not have the right to edit this page.
pt: Sem permissão para editar essa página.

en: Sorry, you do not have the right to add a category.
pt: Sem permissão para adicionar uma categoria.

en: Sorry, the new category failed.
pt: Falha ao criar nova categoria.

en: Sorry, you do not have the right to delete a category.
pt: Sem permissão para excluir uma categoria.

en: Invalid comment ID.
pt: ID de comentário inválida.

en: Sorry, you cannot edit comments.
pt: Sem permissão para editar comentários.

en: Invalid comment status.
pt: Status de comentário inválido.

en: Sorry, the comment could not be edited. Something wrong happened.
pt: O comentário não pôde ser editado. Algo deu errado.

en: You must be registered to comment
pt: Você deve ser registrado para comentar

en: Invalid post ID.
pt: ID de post inválida.

en: Comment author name and email are required
pt: O nome e email do autor do comentário são obrigatórios

en: A valid email address is required
pt: É obrigatório um endereço de email válido

en: You are not allowed access to details about comments.
pt: Acesso negado aos detalhes de comentários.

en: You are not allowed to update options.
pt: Sem permissão para atualizar opções.

en: Sorry, you cannot edit this post.
pt: Sem permissão para editar esse post.

en: Either there are no posts, or something went wrong.
pt: Não existe post ou algo deu errado.

en: Sorry, no such post.
pt: Esse post não existe.

en: Sorry, you do not have the right to publish this post.
pt: Sem permissão para publicar esse post.

en: You are not allowed to change the post author as this user.
pt: Sem permissão para mudar o autor do post como esse usuário.

en: You are not allowed to change the page author as this user.
pt: Sem permissão para mudar o autor da página como esse usuário.

en: Sorry, you do not have the right to publish this page.
pt: Sem permissão para publicar essa página.

en: Sorry, your entry could not be edited. Something wrong happened.
pt: Seu post não pôde ser editado. Algo deu errado.

en: Could not write file %1$s (%2$s)
pt: Não foi possível gravar o arquivo %1$s (%2$s)

en: Sorry, you can not edit this post.
pt: Sem permissão para editar esse post.

en: Is there no link to us?
pt: Não existe link para nós?

en: The specified target URL cannot be used as a target. It either doesn&#8217;t exist, or it is not a pingback-enabled resource.
pt: O URL de destino especificado não pode ser usado como destino. Ele não existe ou não permite pingbacks.

en: The source URL and the target URL cannot both point to the same resource.
pt: O URL de origem e o URL de destino não podem apontar para a mesma origem.

en: The pingback has already been registered.
pt: O pingback já foi registrado.

en: The source URL does not exist.
pt: O URL de origem não existe.

en: We cannot find a title on that page.
pt: Não é possível encontrar um título naquela página.

en: The source URL does not contain a link to the target URL, and so cannot be used as a source.
pt: O URL de origem não contém um link para o URL de destino e, por isso, não pode ser usado como origem.

en: Pingback from %1$s to %2$s registered. Keep the web talking! :-)
pt: Pingback de %1$s a %2$s registrado. Mantenha a rede conversando! :-)

en: The specified target URL does not exist.
pt: O URL de destino especificado não existe.

en: Your PHP installation appears to be missing the MySQL extension which is required by WordPress.
pt: Parece que em sua instalação do PHP está faltando a extensão MySQL, que é requisitada pelo WordPress.

en: <strong>ERROR</strong>: <code>$table_prefix</code> in <code>wp-config.php</code> can only contain numbers, letters, and underscores.
pt: <strong>ERRO</strong>: <code>$table_prefix</code> no arquivo <code>wp-config.php</code> só pode conter números, letras e sublinhados.

en: WordPress database error %1$s for query %2$s made by %3$s
pt: Erro de banco de dados do WordPress %1$s para a consulta %2$s feita por %3$s

en: WordPress database error %1$s for query %2$s
pt: Erro de banco de dados do WordPress %1$s para a consulta %2$s

en: Cancel reply
pt: Cancelar resposta

en: Post Comment
pt: Publicar comentário

en: Unapproved
pt: Rejeitado

en: Duplicate comment detected; it looks as though you&#8217;ve already said that!
pt: Detectado comentário repetido; parece que você já disse isso!

en: Could not update comment status
pt: Não foi possível atualizar o status do comentário

en: This argument has changed to an array to match the behavior of the other cron functions.
pt: Este argumento foi transformado em uma array para corresponder ao comportamento de outras funções cron.

en: Once Hourly
pt: A cada hora

en: Twice Daily
pt: Duas vezes por dia

en: Once Daily
pt: Uma vez por dia

en: Sort by:
pt: Ordenar por:

en: Page title
pt: Título da página

en: Page order
pt: Ordem da página

en: Page ID
pt: ID da página

en: Exclude:
pt: Excluir:

en: Page IDs, separated by commas.
pt: IDs de página, separados por vírgulas.

en: Your blogroll
pt: A sua lista de links

en: Show Link Image
pt: Mostrar a imagem do link

en: Show Link Name
pt: Mostrar o nome do link

en: Show Link Description
pt: Mostrar a descrição do link

en: Show Link Rating
pt: Mostrar a avaliação do link

en: Select Month
pt: Selecionar o mês

en: Show post counts
pt: Mostrar número de posts

en: Syndicate this site using RSS 2.0
pt: Assinar este site usando RSS 2.0

en: Entries <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>
pt: Posts <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>

en: Calendar
pt: Agenda

en: Text
pt: Texto

en: Automatically add paragraphs
pt: Adicionar parágrafos automaticamente.

en: Select Category
pt: Selecionar categoria

en: Show hierarchy
pt: Mostrar hierarquia

en: Recent Posts
pt: Tópicos recentes

en: Number of posts to show:
pt: Número de posts a exibir:

[ctx: widgets]
en: %1$s on %2$s
pt: %1$s em %2$s

en: Syndicate this content
pt: Assinar este conteúdo

en: Untitled
pt: Sem título

en: RSS Error: %s
pt: Erro de RSS: %s

en: Enter the RSS feed URL here:
pt: Digite o URL do feed RSS aqui:

en: Give the feed a title (optional):
pt: Atribua um título ao feed (opcional):

en: How many items would you like to display?
pt: Quantos itens você quer exibir?

en: Display item content?
pt: Exibir conteúdo do item?

en: Display item author if available?
pt: Exibir autor do item, se disponível?

en: Display item date?
pt: Exibir data do item?

en: Tag Cloud
pt: Nuvem de tags

en: new WordPress Loop
pt: Novo loop do WordPress

en: Last updated
pt: Última atualização

en: Missing Attachment
pt: Anexo faltante

en: Comments for %1$s searching on %2$s
pt: Comentários sobre %1$s pesquisando em %2$s

en: Comments for %s
pt: Comentários sobre %s

en: Comment on %1$s by %2$s
pt: Comentário sobre %1$s por %2$s

en: By: %s
pt: Por: %s

en: Comments on: %s
pt: Comentários sobre: %s

en: Protected Comments: Please enter your password to view comments.
pt: Comentários protegidos: digite sua senha para ver os comentários.

en: %s min | %s mins
pt[0]: %s minuto
pt[1]: %s minutos

en: %s hour | %s hours
pt[0]: %s hora
pt[1]: %s horas

en: %s day | %s days
pt[0]: %s dia
pt[1]: %s dias

en: %s is a protected WP option and may not be modified
pt: %s é uma opção protegida do WP e não pode ser modificada

en: Unable to create directory %s. Is its parent directory writable by the server?
pt: Não foi possível criar o diretório %s. O diretório pai possui permissão de escrita?

en: Empty filename
pt: Nome de arquivo em branco

en: Could not write file %s
pt: Não foi possível gravar o arquivo %s

en: You are attempting to log out of %s
pt: Você está tentando fazer o logout de %s

en: WordPress Failure Notice
pt: Notificação de falha do WordPress

en: Do you really want to <a href='%s'>log out</a>?
pt: Você quer mesmo <a href='%s'>desconectar</a>?

en: Please try again.
pt: Tente novamente.

en: &laquo; Back
pt: &laquo; Voltar

en: WordPress &rsaquo; Error
pt: Erro &rsaquo; WordPress

en: %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! Use %3$s instead.
pt: %1$s está <strong>obsoleto</strong> desde a versão %2$s! Use %3$s em seu lugar.

en: %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s with no alternative available.
pt: %1$s está <strong>obsoleto</strong> desde a versão %2$s sem nenhuma alternativa disponível.

en: %1$s was called with an argument that is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! %3$s
pt: %1$s foi chamado com um argumento que está <strong>obsoleto</strong> desde a versão %2$s! %3$s

en: %1$s was called with an argument that is <strong>deprecated</strong> since version %2$s with no alternative available.
pt: %1$s foi chamado com um argumento que está <strong>obsoleto</strong> desde a versão %2$s sem nenhuma alternativa disponível.

en: Select a city
pt: Selecione uma cidade

en: Manual Offsets
pt: Ajustes manuais

en: Log in
pt: Entrar

en: Log out
pt: Sair

en: Remember Me
pt: Lembrar-me

en: Register
pt: Registrar-se

en: Site Admin
pt: Administração

en: Search Results %1$s %2$s
pt: Resultados da pesquisa %1$s %2$s

en: Page not found
pt: Página não encontrada

en: View posts for %1$s %2$s
pt: Ver posts de %1$s %2$s

en: %1$s %2$s Feed
pt: Feed de %1$s %2$s

en: %1$s %2$s Comments Feed
pt: %1$s %2$s  Feed de comentários

en: %1$s %2$s %3$s Comments Feed
pt: %1$s %2$s %3$s  Feed de comentários

en: %1$s %2$s %3$s Category Feed
pt: Feed da Categoria %1$s %2$s %3$s

en: %1$s %2$s %3$s Tag Feed
pt: Feed da tag %1$s %2$s %3$s

en: %1$s %2$s Posts by %3$s Feed
pt: %1$s %2$s Feed dos Posts de %3$s

en: %1$s %2$s Search Results for &#8220;%3$s&#8221; Feed
pt: %1$s %2$s Feed do resultado da busca por &#8220;%3$s&#8221;

en: &laquo; Previous
pt: &laquo; Anterior

en: Next &raquo;
pt: Próximo &raquo;

en: User has blocked requests through HTTP.
pt: O usuário bloqueou solicitações através de HTTP.

en: Too many redirects.
pt: Redirecionamentos em excesso.

en: Could not open handle for fopen() to %s
pt: Não foi possível conectar a %s

en: January
pt: janeiro

en: February
pt: fevereiro

en: March
pt: março

en: April
pt: abril

en: May
pt: maio

en: June
pt: junho

en: July
pt: julho

en: August
pt: agosto

en: September
pt: setembro

en: October
pt: outubro

en: November
pt: novembro

en: December
pt: dezembro

en: Jan_January_abbreviation
pt: jan

en: Feb_February_abbreviation
pt: fev

en: Mar_March_abbreviation
pt: mar

en: Apr_April_abbreviation
pt: abr

en: May_May_abbreviation
pt: mai

en: Jun_June_abbreviation
pt: jun

en: Jul_July_abbreviation
pt: jul

en: Aug_August_abbreviation
pt: ago

en: Sep_September_abbreviation
pt: set

en: Oct_October_abbreviation
pt: out

en: Nov_November_abbreviation
pt: nov

en: Dec_December_abbreviation
pt: dez

en: Sunday
pt: domingo

en: Monday
pt: segunda-feira

en: Tuesday
pt: terça-feira

en: Wednesday
pt: quarta-feira

en: Thursday
pt: quinta-feira

en: Friday
pt: sexta-feira

en: Saturday
pt: sábado

en: Sun
pt: dom

en: Mon
pt: seg

en: Tue
pt: ter

en: Wed
pt: qua

en: Thu
pt: qui

en: Fri
pt: sex

en: Sat
pt: sáb

en: Print
pt: Imprimir

en: Insert/edit image
pt: Inserir/editar imagem

en: Insert/edit link
pt: Inserir/editar link

en: Insert row before
pt: Inserir linha antes

en: Insert row after
pt: Inserir linha depois

en: Delete row
pt: Excluir linha

en: Insert column before
pt: Inserir coluna antes

en: Insert column after
pt: Inserir coluna depois

en: Merge table cells
pt: Mesclar células

en: Table row properties
pt: Propriedades da linha da tabela

en: Table cell properties
pt: Propriedades da célula da tabela

en: Table properties
pt: Propriedades da tabela

en: Paste table row before
pt: Colar linha da tabela antes

en: Paste table row after
pt: Colar linha da tabela depois

en: Cut table row
pt: Cortar linha

en: Copy table row
pt: Copiar linha

en: Delete table
pt: Excluir tabela

en: Row
pt: Linha

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
pt: As modificações que você fez serão perdidas se você sair desta página.

en: Toggle fullscreen mode
pt: Ativar/desativar modo de tela inteira

en: Document properties
pt: Propriedades do documento

en: Paragraph
pt: Parágrafo

en: Address
pt: Endereço

en: Heading 1
pt: Cabeçalho 1

en: Heading 2
pt: Cabeçalho 2

en: Heading 3
pt: Cabeçalho 3

en: Heading 4
pt: Cabeçalho 4

en: Heading 5
pt: Cabeçalho 5

en: Heading 6
pt: Cabeçalho 6

en: Blockquote
pt: Aspas

en: Bold
pt: Negrito

en: Italic
pt: Itálico

en: Underline
pt: Sublinhado

en: Strikethrough
pt: Riscado

en: Align Left
pt: Alinhar à esquerda

en: Align Center
pt: Centralizar

en: Align Right
pt: Alinhar à direita

en: Subscript
pt: Subescrito

en: Superscript
pt: Superescrito

en: Cut
pt: Cortar

en: Copy
pt: Copiar

en: Paste
pt: Colar

en: New document
pt: Novo documento

en: Image description
pt: Descrição da imagem

en: Border
pt: Borda

en: Dimensions
pt: Dimensões

en: Vertical space
pt: Espaço vertical

en: Horizontal space
pt: Espaço horizontal

en: General
pt: Geral

en: List
pt: Lista

en: Constrain proportions
pt: Manter proporções

en: Align
pt: Alinhar

en: Background
pt: Fundo

en: Fullscreen
pt: Tela inteira

en: Mute
pt: Mudo

en: Insert More Tag
pt: Inserir a tag Mais

en: Edit Gallery
pt: Editar galeria

en: Source
pt: Origem

en: Link Rel
pt: Rel do Link

en: Rather than reaching for your mouse to click on the toolbar, use these access keys. Windows and Linux use Ctrl + letter. Macintosh uses Command + letter.
pt: Em vez de usar o mouse para clicar na barra de ferramentas, use as teclas de atalho. Em Windows e Linux use Ctrl + letra. Em Macintosh use Command + letra.

en: Letter
pt: Letra

en: Action
pt: Ação

en: Select all
pt: Selecionar tudo

en: The following shortcuts use different access keys: Alt + Shift + letter.
pt: Os seguintes atalhos usam teclas de acesso diferentes: Alt + Shift + letra.

en: Check Spelling
pt: Verificar ortografia

en: Justify Text
pt: Justificar texto

en: Insert link
pt: Inserir link

en: Remove link
pt: Remover link

en: Quote
pt: Citar

en: Insert Page Break tag
pt: Inserir tag de quebra de página

en: Comments Feed
pt: Feed de comentários

en: Previous Post
pt: Post anterior

en: Next Post
pt: Post seguinte

en: Last Post
pt: Post recente

en: Newer Comments &raquo;
pt: Comentários mais recentes &raquo;

en: &laquo; Older Comments
pt: &laquo; Comentários mais antigos

en: S_Sunday_initial
pt: D

en: M_Monday_initial
pt: S

en: T_Tuesday_initial
pt: T

en: W_Wednesday_initial
pt: Q

en: T_Thursday_initial
pt: Q

en: F_Friday_initial
pt: S

en: S_Saturday_initial
pt: S

en: number_format_thousands_sep
pt: .

en: Could not read image size
pt: Não foi possível ler o tamanho da imagem

en: That user does not exist.
pt: Aquele usuário não existe.

en: You cannot use that email address to signup. We are having problems with them blocking some of our email. Please use another email provider.
pt: Você não pode usar este endereço de email para se registrar. Estamos enfrentando problemas com ele, pois seu servidor está bloqueando alguns de nossos emails. Use outro servidor de email.

en: Sorry, usernames must have letters too!
pt: Nomes de usuário devem conter letras também!

en: Sorry, that email address is not allowed!
pt: Este email não é permitido!

en: Sorry, that username already exists!
pt: Este nome de usuário já existe!

en: Sorry, that email address is already used!
pt: Este email já está em uso!

en: That username is currently reserved but may be available in a couple of days.
pt: Atualmente, este nome de usuário está reservado, mas pode ficar disponível em alguns dias.

en: That email address has already been used. Please check your inbox for an activation email. It will become available in a couple of days if you do nothing.
pt: Este endereço de email já foi usado. Confira se há um email de ativação em sua caixa de entrada. Ele se tornará disponível em alguns dias se você não fizer nada.

en: Invalid activation key.
pt: Chave de ativação inválida.

en: Could not create user
pt: Não foi possível criar usuário

en: That username is already activated.
pt: Esse nome de usuário já está ativado.

en: New User Registration: %s
pt: Registro de novo usuário: %s

en: New %1$s User: %2$s
pt: Novo %1$s Usuário: %2$s

en: Dear User,
    
    Your new account is set up.
    
    You can log in with the following information:
    Username: USERNAME
    Password: PASSWORD
    LOGINLINK
    
    Thanks!
    
    --The Team @ SITE_NAME
pt: Caro usuário,
    
    Sua nova conta foi configurada.
    
    Você pode fazer login com a seguinte informação:
    Nome de usuário: USERNAME
    Senha: PASSWORD
    LOGINLINK
    
    Obrigado!
    
    --O time @ SITE_NAME

en: This user has elected to delete their account and the content is no longer available.
pt: Este usuário optou por excluir sua conta e o conteúdo não está mais disponível.

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or incorrect password.
pt: <strong>ERRO</strong>: Nome de usuário inválido ou senha incorreta.

en: Author : %1$s (IP: %2$s , %3$s)
pt: Autor: %1$s (IP: %2$s , %3$s)

en: E-mail : %s
pt: Email: %s

en: Comment:
pt: Comentário:

en: You can see all comments on this post here:
pt: Você pode ver todos os comentários sobre esse post aqui:

en: [%1$s] Comment: "%2$s"
pt: [%1$s] Comentário: "%2$s"

en: Website: %1$s (IP: %2$s , %3$s)
pt: Site: %1$s (IP: %2$s , %3$s)

en: Excerpt:
pt: Resumo:

en: You can see all trackbacks on this post here:
pt: Você pode ver todos os trackbacks deste post aqui:

en: You can see all pingbacks on this post here:
pt: Você pode ver todos os pingbacks do seu post aqui:

en: Trash it: %s
pt: Mover para a Lixeira: %s

en: Delete it: %s
pt: Excluir: %s

en: Spam it: %s
pt: Marcar como spam: %s

en: Website : %1$s (IP: %2$s , %3$s)
pt: Site : %1$s (IP: %2$s , %3$s)

en: Trackback excerpt:
pt: Resumo do trackback:

en: Pingback excerpt:
pt: Resumo de pingback:

en: Approve it: %s
pt: Aprovar: %s

en: Currently %s comment is waiting for approval. Please visit the moderation panel: | Currently %s comments are waiting for approval. Please visit the moderation panel:
pt[0]: No momento, %s esperam aprovação. Visite o painel de moderação:
pt[1]: No momento, %s comentários aguardam aprovação. Visite o painel de moderação:

en: [%1$s] Please moderate: "%2$s"
pt: [%1$s] Moderar: "%2$s"

en: Password Lost and Changed for user: %s
pt: Senha perdida e alterada para o usuário: %s

en: [%s] Password Lost/Changed
pt: [%s] Senha perdida/alterada

en: Username: %s
pt: Nome de usuário: %s

en: [%s] New User Registration
pt: [%s] Registro de novo usuário

en: Password: %s
pt: Senha: %s

en: [%s] Your username and password
pt: [%s] Seu nome de usuário e senha

en: Protected: %s
pt: Protegido: %s

en: Private: %s
pt: Privado: %s

en: There is no excerpt because this is a protected post.
pt: Não há resumo por ser um post protegido.

en: Next page
pt: Próxima página

en: Previous page
pt: Página anterior

en: Home
pt: Início

[ctx: revision date format]
en: j F, Y @ G:i
pt: j \d\e F \d\e Y, \à\s G:i

en: %1$s [Autosave]
pt: %1$s [Salvamento automático]

en: %1$s [Current Revision]
pt: %1$s [Revisão Atual]

en: Revision
pt: Revisão

[ctx: post]
en: Published
pt: Publicado

en: Published <span class="count">(%s)</span> | Published <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Publicado <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Publicados <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Scheduled
pt: Agendado

en: Scheduled <span class="count">(%s)</span> | Scheduled <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Agendado <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Agendados <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Draft
pt: Rascunho

en: Draft <span class="count">(%s)</span> | Drafts <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Rascunho <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Rascunhos <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Pending
pt: Pendente

en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Pendente <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Pendentes <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Private
pt: Privado

en: Private <span class="count">(%s)</span> | Private <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Privado <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Privados <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Trash
pt: Lixo

en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Lixo <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Lixos <span class="count">(%s)</span>

en: Content, title, and excerpt are empty.
pt: O conteúdo, o título e o resumo estão vazios.

en: Could not update post in the database
pt: Não foi possível atualizar o post no banco de dados

en: Could not insert post into the database
pt: Não foi possível inserir o post no banco de dados

en: The page template is invalid.
pt: O modelo da página é inválido.

en: Cannot create a revision of a revision
pt: Não é possível criar uma revisão de uma revisão

en: You do not have permission to preview drafts.
pt: Sem permissão para visualizar rascunhos.

en: Cannot create a user with an empty login name.
pt: Impossível criar um usuário com o nome de login vazio.

en: An error has occurred, which probably means the feed is down. Try again later.
pt: Ocorreu um erro. A causa provável é o feed estar offline. Tente mais tarde.

en: You are about to permanently delete the selected items.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
pt: Você está prestes a excluir permanentemente os itens selecionados.
      'Cancelar' para interromper, 'OK' para excluir.

en: Close all open tags
pt: Fechar todas as tags abertas

en: close tags
pt: fechar tags

en: Enter the URL
pt: Digite o URL

en: Enter the URL of the image
pt: Digite a URL da imagem

en: Enter a description of the image
pt: Digite uma descrição da imagem

en: You do not have permission to do that.
pt: Sem permissão para fazer isso.

en: An unidentified error has occurred.
pt: Ocorreu um erro não identificado.

en: Next &gt;
pt: Próximo &raquo;

en: &lt; Prev
pt: &laquo; Anterior

en: Image
pt: Imagem

en: of
pt: de

en: This feature requires inline frames. You have iframes disabled or your browser does not support them.
pt: Este recurso necessita frames em linha. Os iframes estão desativados por você ou seu navegador não os suporta.

en: not configured
pt: não configurado

en: You have attempted to queue too many files.
pt: Você tentou colocar um número muito grande de arquivos na fila.

en: This file is empty. Please try another.
pt: Esse arquivo está vazio. Tente outro.

en: This file type is not allowed. Please try another.
pt: Este tipo de arquivo não é permitido. Tente outro tipo.

en: An error occurred in the upload. Please try again later.
pt: Erro ao enviar. Tente mais tarde.

en: There was a configuration error. Please contact the server administrator.
pt: Erro de configuração. Contate o administrador do servidor.

en: You may only upload 1 file.
pt: Você só pode enviar 1 arquivo.

en: HTTP error.
pt: Erro de HTTP.

en: Upload failed.
pt: O upload falhou.

en: IO error.
pt: Erro IO.

en: Security error.
pt: Erro de segurança.

en: Upload stopped.
pt: Envio interrompido.

en: Crunching&hellip;
pt: Processando&hellip;

en: moved to the trash.
pt: movido para a lixeira.

[ctx: password strength]
en: Medium
pt: Médio

en: Publish on:
pt: Publicar em:

en: Schedule for:
pt: Agendado para:

en: Published on:
pt: Publicado em:

en: Show more comments
pt: Mostrar mais comentários

en: No more comments found.
pt: Não foram encontrados mais comentários.

en: Password Protected
pt: Protegida por senha

en: Submitted on:
pt: Enviado em:

en: Error while saving the changes.
pt: Erro ao salvar alterações.

en: Remove From Bulk Edit
pt: Remover da Edição em Massa

en: Plugin Information:
pt: Informação do plugin:

en: Saving...
pt: Salvando...

en: Could not set that as the thumbnail image. Try a different attachment.
pt: Não foi possível configurar este anexo como a imagem miniatura. Tente um anexo diferente.

en: Saving Draft&#8230;
pt: Salvando rascunho&hellip;

en: Invalid Taxonomy
pt: Taxonomia inválida

en: Empty Term
pt: Termo em branco

en: Invalid term ID
pt: ID de termo inválida

en: A name is required for this term
pt: Um nome é necessário para esse termo

en: Could not insert term into the database
pt: Não foi possível inserir o termo no banco de dados

en: The slug &#8220;%s&#8221; is already in use by another term
pt: O slug &#8220;%s&#8221; já está sendo utilizado por outro termo

en: Invalid object ID
pt: ID do objeto inválida.

en: Template is missing.
pt: Modelo em falta.

en: The parent theme is missing. Please install the "%s" parent theme.
pt: O tema pai não existe. Instale o "%s" tema pai.

en: Stylesheet is missing.
pt: Folha de estilos em falta.

en: <strong>ERROR</strong>: The username field is empty.
pt: <strong>ERRO</strong>: O campo do nome de usuário está vazio.

en: <strong>ERROR</strong>: The password field is empty.
pt: <strong>ERRO</strong>: O campo da senha está vazio.

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username. <a href="%s" title="Password Lost and Found">Lost your password</a>?
pt: <strong>ERRO</strong>: Nome de usuário inválido. <a href="%s" title="Password Lost and Found">Perdeu sua senha</a>?

en: <strong>ERROR</strong>: Your account has been marked as a spammer.
pt: <strong>ERRO</strong>: Sua conta foi marcada como spammer.

en: Please log in again.
pt: Faça login novamente.

en: Sidebar %d
pt: Barra lateral %d

en: <strong>ERROR</strong>: WordPress %1$s requires MySQL %2$s or higher
pt: <strong>ERRO</strong>: o WordPress %1$s requer MySQL %2$s ou superior

en: <strong>ERROR</strong>: Enter a username or e-mail address.
pt: <strong>ERRO</strong>: Digite um nome de usuário ou endereço de email.

en: <strong>ERROR</strong>: There is no user registered with that email address.
pt: <strong>ERRO</strong>: Nenhum usuário registrado com esse endereço de email.

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or e-mail.
pt: <strong>ERRO</strong>: Nome de usuário ou email inválidos.

en: Password reset is not allowed for this user
pt: Esse usuário não possui permissão para reconfigurar senha

en: [%s] Password Reset
pt: [%s] Redefinição de senha

en: The e-mail could not be sent.
pt: O email não pôde ser enviado.

en: Invalid key
pt: Chave inválida

en: <strong>ERROR</strong>: Please type your e-mail address.
pt: <strong>ERRO</strong>: Preencha seu endereço de email.

en: <strong>ERROR</strong>: The email address isn&#8217;t correct.
pt: <strong>ERRO</strong>: O endereço de email não está correto.

en: Sorry, that key does not appear to be valid.
pt: Parece que esta chave não é válida.

en: Lost Password
pt: Senha perdida

en: Username or E-mail:
pt: Nome de usuário ou email:

en: Get New Password
pt: Obter nova senha

en: Are you lost?
pt: Você está perdido?

en: &larr; Back to %s
pt: &larr; Voltar para %s

en: Registration Form
pt: Formulário de registro

en: Register For This Site
pt: Registrar-se nesse site

en: A password will be e-mailed to you.
pt: Uma senha será enviada para seu email.

en: Password Lost and Found
pt: Recuperar senha

en: Lost your password?
pt: Perdeu a senha?

en: You have logged in successfully.
pt: Login feito com sucesso.

en: You are now logged out.
pt: Você fez o logout agora.

en: User registration is currently not allowed.
pt: No momento, o registro de usuários está desabilitado.

en: Check your e-mail for the confirmation link.
pt: Confira o link de confirmação em seu email.

en: Check your e-mail for your new password.
pt: Confira a nova senha em seu email.

en: Registration complete. Please check your e-mail.
pt: Registro concluído. Confira seu email.

en: Slow down cowboy, no need to check for new mails so often!
pt: Vamos com calma, não é necessário conferir se há novas mensagens tantas vezes!

en: There doesn&#8217;t seem to be any new mail.
pt: Parece que não há nenhuma mensagem nova.

en: Author is %s
pt: O autor é %s

en: <strong>Author:</strong> %s
pt: <strong>Autor:</strong> %s

en: <strong>Posted title:</strong> %s
pt: <strong>Título publicado:</strong> %s

en: Privacy:
pt: Privacidade:

en: (Must be at least 4 characters, letters and numbers only.)
pt: (Deve conter pelo menos 4 caracteres, somente letras e números.)

en: Email&nbsp;Address:
pt: Endereço de email:

en: There was a problem, please correct the form below and try again.
pt: Houve um erro, corrija o formulário abaixo e tente novamente.

en: Get your own %s account in seconds
pt: Obtenha sua conta %s em segundos

en: Just a username, please.
pt: Apenas um nome de usuário.

en: Next
pt: Seguinte

en: %s is your new username
pt: %s é seu novo nome de usuário

en: But, before you can start using your new username, <strong>you must activate it</strong>.
pt: Mas antes de começar a usar seu nome de usuário, <strong>você deve ativá-lo</strong>.

en: If you do not activate your username within two days, you will have to sign up again.
pt: Se você não ativar seu nome de usuário dentro de dois dias, você terá que se registrar novamente.

en: Signup
pt: Registrar

en: Still waiting for your email?
pt: Ainda esperando seu email?

en: Registration has been disabled.
pt: O registro foi desativado.

en: User registration has been disabled.
pt: O registro de usuários foi desativado.

en: Help
pt: Ajuda

en: Width
pt: Largura

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a username.
pt: <strong>ERRO</strong>: Digite um nome de usuário.

en: <strong>ERROR</strong>: This email is already registered, please choose another one.
pt: <strong>ERROR</strong>: Esse email já está registrado, escolha outro.

en: There are no options for this widget.
pt: Não existem opções para esse widget.

en: Strength indicator
pt: Indicador de força

en: Very weak
pt: Muito fraca

en: Weak
pt: Fraca

en: Strong
pt: Forte

en: Edit Category
pt: Editar categoria

[ctx: page]
en: Add New
pt: Adicionar Nova

en: Allow people to post comments on new articles
pt: Permitir que as pessoas publiquem comentários sobre novos artigos

en: Date Format
pt: Formato de Data

en: Time Format
pt: Formato de Hora

en: Height
pt: Altura

en: Default
pt: Padrão

en: Insert Image
pt: Inserir imagem

en: Title:
pt: Título:

en: Separate tags with commas
pt: Separe as tags com vírgulas

en: (required)
pt: (obrigatório)

en: Website
pt: Site

en: Sorry, your entry could not be posted. Something wrong happened.
pt: Não foi possível publicar seu post. Ocorreu um erro.

en: Sorry, you do not have the right to edit this post.
pt: Você não possui permissão para editar esse post.

en: For some strange yet very annoying reason, this post could not be edited.
pt: Por algum motivo estranho e muito chato, não foi possível editar esse post.

en: Sorry, you do not have the right to delete this post.
pt: Sem permissão para excluir esse post.

en: For some strange yet very annoying reason, this post could not be deleted.
pt: Por algum motivo estranho e muito chato, não foi possível excluir esse post.

en: Sorry, comments are closed for this item.
pt: Os comentários para este item estão fechados.

en: Sorry, you must be logged in to post a comment.
pt: Você precisa fazer login para publicar um comentário.

en: &laquo; Previous Page
pt: &laquo; Página anterior

en: Next Page &raquo;
pt: Próxima Página &raquo;

en: Comments on %s
pt: Comentários sobre %s

en: Powered by WordPress, state-of-the-art semantic personal publishing platform.
pt: Powered by WordPress, uma plataforma semântica de vanguarda para publicação pessoal.

en: Enter your password to view comments.
pt: Digite sua senha para ver os comentários.

en: No Comments
pt: Nenhum Comentário

en: 1 Comment
pt: 1 Comentário

en: % Comments
pt: % Comentários

en: Edit This
pt: Editar isto

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.
pt: Você precisa fazer o <a href="%s">login</a> para publicar um comentário.

en: Pages:
pt: Páginas:

en: The latest comments to all posts in RSS
pt: Os comentários mais recentes de todos os posts em RSS

en: Comments <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>
pt: <abbr title="em inglês: Really Simple Syndication">RSS</abbr> dos comentários

en: <cite class="fn">%s</cite> <span class="says">says:</span>
pt: <cite class="fn">%s</cite> <span class="says">disse:</span>

en: Your comment is awaiting moderation.
pt: O seu comentário está aguardando moderação.

en: %1$s at %2$s
pt: %1$s às %2$s

en: (Edit)
pt: (Editar)

en: View all posts in %s
pt: Ver todos os posts em %s

en: XML error: %s at line %d
pt: Erro XML: %s na linha %d

en: Visit %s&#8217;s website
pt: Visitar o site de %s

en: Posts by %s
pt: Posts de %s

en: Last updated: %s
pt: Última atualização: %s

en: Bookmarks
pt: Favoritos

en: Usage of user levels by plugins and themes is deprecated. Use roles and capabilities instead.
pt: O uso de níveis de usuário por plugins e temas está obsoleto. Use funções e permissões no lugar.

en: No categories
pt: Nenhuma categoria

en: %s topic | %s topics
pt[0]: %s tópico
pt[1]: %s tópicos

en: No server specified
pt: Nenhum servidor especificado

en: Error
pt: Erro

en: no login ID submitted
pt: nenhuma ID de login enviada

en: connection not established
pt: conexão não estabelecida

en: No password submitted
pt: Nenhuma senha enviada

en: Authentication failed
pt: A autenticação falhou

en: No connection to server
pt: Sem conexão com o servidor

en: No login ID submitted
pt: Nenhuma ID de login enviada

en: No server banner
pt: Nenhum banner do servidor

en: abort
pt: abortar

en: apop authentication failed
pt: A autenticação apop falhou

en: Premature end of list
pt: Fim de lista prematuro

en: Empty command string
pt: Linha de comando vazia

en: connection does not exist
pt: conexão não existe.

en: No msg number submitted
pt: Nenhum número msg enviado

en: Command failed
pt: O comando falhou

en: View all posts filed under %s
pt: Ver todos os posts arquivados em %s

en: Feed for all posts filed under %s
pt: Feed para todos os posts arquivados em %s

en: Comments Off
pt: Comentários desativados

en: Comment on %s
pt: Comentário para %s

en: Log in to Reply
pt: Faça login para responder

en: Leave a Comment
pt: Deixe um comentário

en: Log in to leave a Comment
pt: Faça login para deixar um comentário

en: Click here to cancel reply.
pt: Clique aqui para cancelar a resposta.

en: Leave a Reply
pt: Deixe uma resposta

en: Leave a Reply to %s
pt: Deixe uma resposta para %s

en: Author
pt: Autor

[ctx: noun]
en: Comment
pt: Comentário

en: Are you sure you want to do this?
pt: Tem certeza que quer fazer isto?

en: Edit
pt: Editar

en: Undo
pt: Desfazer

en: Apply
pt: Aplicar

en: Comments
pt: Comentários

en: Publish
pt: Publicar

en: Excerpt
pt: Resumo

en: Revisions
pt: Revisões

[ctx: adjective]
en: Approved
pt: Aprovado

en: Link Categories
pt: Categorias de Links

en: Search Categories
pt: Pesquisar categorias

en: Edit Link Category
pt: Editar categoria de link

en: Update Category
pt: Atualizar categoria

en: Add Link
pt: Adicionar link

en: Save
pt: Salvar

en: Categories
pt: Categorias

en: Advanced
pt: Avançada

en: Description
pt: Descrição

en: None
pt: Nenhum

en: Invalid taxonomy
pt: Taxonomia inválida

en: Edit Tag
pt: Editar tag

[ctx: post]
en: Add New
pt: Adicionar Novo

en: View Post
pt: Ver Post

en: Edit Post
pt: Editar post

en: Done
pt: Concluído

en: Anonymous
pt: Anônimo

en: Submit
pt: Enviar

en: Invalid file type
pt: Tipo de arquivo inválido

en: Preview
pt: Visualizar

en: Recent Comments
pt: Comentários

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Content
pt: Conteúdo

en: Save Draft
pt: Salvar como rascunho

en: No comments yet.
pt: Nenhum comentário ainda.

en: Reply
pt: Responder

en: Number of comments to show:
pt: Número de comentários a exibir:

en: <strong>RSS Error</strong>: %s
pt: <strong>Erro de RSS</strong>: %s

en: Unknown Feed
pt: Feed desconhecido

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Sidebar
pt: Lateral

en: Archives
pt: Arquivos

en: Password
pt: Senha

en: Redo
pt: Refazer

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: File &#8220;%s&#8221; doesn&#8217;t exist?
pt: O arquivo &#8220;%s&#8221; não existe?

en: The GD image library is not installed.
pt: A biblioteca de imagens GD não está instalada.

en: File &#8220;%s&#8221; is not an image.
pt: O arquivo &#8220;%s&#8221; não é uma imagem.

en: Add Media
pt: Adicionar Mídia

en: Saved.
pt: Salvo.

en: Left
pt: Esquerda

en: Center
pt: Centro

en: Right
pt: Direita

en: Medium
pt: Médio

en: Full Size
pt: Tamanho completo

en: Size
pt: Tamanho

en: Alignment
pt: Alinhamento

en: Caption
pt: Legenda

en: Edit Image
pt: Editar imagem

en: Image URL
pt: URL da imagem

en: Save as Pending
pt: Salvar como pendente

en: Privately Published
pt: Publicado de maneira privada

en: Private
pt: Privado

en: Public, Sticky
pt: Público, Fixo

en: Schedule
pt: Agendar

en: Add or remove tags
pt: Adicionar ou remover tags

en: All Categories
pt: Todas as Categorias

en: Dismiss
pt: Dispensar

en: Search
pt: Pesquisar

en: Visit author homepage
pt: Visitar a página de autores

en: Images
pt: Imagens

en: View Page
pt: Ver Página

en: Uncategorized
pt: Sem categoria

en: E-mail: %s
pt: Email: %s

en: Pages
pt: Páginas

en: Close
pt: Fechar

en: Select
pt: Selecionar

en: New Page
pt: Nova Página

en: Edit Media
pt: Editar Mídia

en: New Post
pt: Novo Post

en: (no title)
pt: (sem título)

en: Activation Key Required
pt: Chave de ativação necessária

en: Activation Key:
pt: Chave de Ativação:

en: Your account is now active!
pt: Sua conta está ativa!

en: An error occurred during the activation
pt: Ocorreu um erro durante a ativação

en: Username:
pt: Nome de usuário:

en: No posts found.
pt: Nenhum post encontrado.

en: Published
pt: Publicado

en: Pending Review
pt: Revisão pendente

en: Draft
pt: Rascunho

en: Y/m/d
pt: d/m/Y

en: Visit Site
pt: Visitar site

en: Log Out
pt: Sair

en: You do not have permission to upload files.
pt: Sem permissão para enviar arquivos.
